BlackBerry Nokia’yı patent ihlâli iddiasıyla dava etti

google news abone ol

blackberry nokiaBlackBerry ve Nokia’nın ortak noktalarının sayısı oldukça fazla. Bir zamanlar mobil cihaz pazarının zirvesinde gezinen iki şirket, artık o günlerden çok uzakta. Her iki şirket de başka stratejilerle varlıklarını sürdürüyor. Ancak bu ortak noktalar, doğal olarak, şirketler arasında bir yakınlık sağlamıyor. BlackBerry Nokia aleyhine patent ihlâli iddiasıyla açtığı davayla rekabetin kalıcı olduğunu gösteriyor.

BlackBerry, Finli şirketi Flexi Multiradio baz istasyonlarında, radyo ağ kontrol cihazlarında ve Liquid Radio yazılımında kendisine ait patentleri lisanssız olarak kullanmakla suçluyor.

Liquid Radio yazılımıyla ilgili patentler, 2011’de BlackBerry’nin kontrolüne geçmişti. BlackBerry, o dönemde Nortel’e patentlerini satın almak için 4.5 milyar dolar ödemişti. Nokia da daha önce Nortel’in patentleri için bir girişimde bulunmuştu. Ancak Nortel’in iflas süreci, satın almanın gerçekleşmesini engellemişti.

BlackBerry Nokia anlaşmazlığı mahkeme aşaması başlamadan çözülebilir mi?

İki taraftan da henüz konuya ilişkin bir açıklama gelmiş değil. Taraflar arasındaki anlaşmazlığın mahkeme salonuna girilmeden çözülebileceği konusunda da henüz bir işaret bulunmuyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR