BlackBerry Nokia’yı patent ihlâli iddiasıyla dava etti

blackberry nokiaBlackBerry ve Nokia’nın ortak noktalarının sayısı oldukça fazla. Bir zamanlar mobil cihaz pazarının zirvesinde gezinen iki şirket, artık o günlerden çok uzakta. Her iki şirket de başka stratejilerle varlıklarını sürdürüyor. Ancak bu ortak noktalar, doğal olarak, şirketler arasında bir yakınlık sağlamıyor. BlackBerry Nokia aleyhine patent ihlâli iddiasıyla açtığı davayla rekabetin kalıcı olduğunu gösteriyor.

BlackBerry, Finli şirketi Flexi Multiradio baz istasyonlarında, radyo ağ kontrol cihazlarında ve Liquid Radio yazılımında kendisine ait patentleri lisanssız olarak kullanmakla suçluyor.

Liquid Radio yazılımıyla ilgili patentler, 2011’de BlackBerry’nin kontrolüne geçmişti. BlackBerry, o dönemde Nortel’e patentlerini satın almak için 4.5 milyar dolar ödemişti. Nokia da daha önce Nortel’in patentleri için bir girişimde bulunmuştu. Ancak Nortel’in iflas süreci, satın almanın gerçekleşmesini engellemişti.

BlackBerry Nokia anlaşmazlığı mahkeme aşaması başlamadan çözülebilir mi?

İki taraftan da henüz konuya ilişkin bir açıklama gelmiş değil. Taraflar arasındaki anlaşmazlığın mahkeme salonuna girilmeden çözülebileceği konusunda da henüz bir işaret bulunmuyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...