Teknoloji

Microsoft, Bing’e AI destekli görsel oluşturucu ekliyor: Hayal gücünüzü görselleştirin

microsoft bing windows 11

Microsoft, Bing arama motoruna bugünden itibaren yapay zekâ (AI) destekli bir görsel oluşturucu ekliyor. Bing Görsel Oluşturucu, OpenAI’ın DALL-E modelinin “ileri düzey bir sürümü” ile çalışacak ve Bing kullanıcılarının, yalnızca oluşturmak istedikleri görseli yazarak görsel yaratmalarını sağlayacak.

Microsoft Tüketici Pazarlaması Başkanı Yusuf Mehdi, “Bing önizlemedeki kullanıcılar için Bing Görsel Oluşturucu, Bing sohbet deneyimiyle tamamen entegre olacak ve ilk olarak Yaratıcı modda kullanıma sunulacak,” diyor. Mehdi’ye göre, kullanıcılar bir görselin açıklamasını yazarak, konum veya etkinlik gibi ek bağlam sağlayarak ve bir sanat tarzı seçerek, Görsel Oluşturucu kendi hayal güçlerinden bir görsel oluşturacak.

Microsoft, bu Bing Görsel Oluşturucu özelliğini Edge tarayıcısına da getiriyor. Edge kenar çubuğunda, metin girişiyle görsel oluşturmayı sağlayan yeni bir simge görünecek. Microsoft, bu görsel oluşturucuyu Bing’in yaratıcı modunda sınırlıyor ve çoklu sohbetlerde nasıl çalıştığını optimize etmeyi planlıyor. Mehdi, “Başlangıçta Bing sohbetin yaratıcı modunda Görsel Oluşturucu’nu dahil edeceğiz ve zamanla dengeli ve kesin modda da kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyoruz.” diyor.

bing görsel oluşturucu

Bing’in üç yanıt modu bulunuyor: Yaratıcı, dengeli ve kesin. Yaratıcı mod, “özgün ve yaratıcı” yanıtlar içerirken, kesin mod daha gerçekçi ve özlü cevaplar için doğruluk ve alaka düzeyini ön planda tutuyor. Geçtiğimiz ay Bing’in kaba yanıtlarıyla gündeme gelmesinin ardından, Microsoft görsel oluşturma özelliği konusunda daha dikkatli davranıyor.

Yeni Bing önizlemesinde değilseniz, İngilizce metinden görsel oluşturma için Bing Görsel Oluşturucu’na ayrı olarak bing.com/create adresinden erişebilirsiniz. Microsoft, zamanla daha fazla dil desteği ekleyeceğini söylüyor. Bing önizleme kullanıcıları, görsel oluşturucuya alışılagelmiş sohbet botu istemcisinden veya Microsoft Edge üzerinden erişebilecek.

Microsoft’un Bing’e hızlı bir şekilde AI destekli metinden görsel özellikleri getirmeye odaklanması, arama motorunun kötü görseller üretme riskini artırabilir. Uzmanlar, metinden görsel sistemlerin propaganda, taciz, yanlış bilgilendirme ve daha fazlası için kullanılabilecek görseller üretebileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Microsoft ise her türlü kötüye kullanımı önlemeye yönelik tedbirler aldığını belirtiyor. Mehdi, “OpenAI’nin koruyucu önlemlerini ve ek korumaları Görsel Oluşturucu’ya dahil ettik. Örneğin, zararlı veya güvensiz görsellerin oluşturulmasını sınırlandırmayı amaçlayan kontroller koyduk. Sistemimiz, potansiyel olarak zararlı bir görselin istemle oluşturulabileceğini tespit ettiğinde, istemi engeller ve kullanıcıyı uyarır.” diyor.

Bu yeni görsel oluşturucuyla birlikte, Microsoft Bing’in Hikayeler ve Bilgi Kartları 2.0 özelliklerini tüm kullanıcılara sunuluyor. Hikayeler, görseller ve kısa videolarla bilgi parçaları sunarken, Bing’in en son AI destekli Bilgi Kartları, anahtar bilgileri vurguluyor. Bu yeniliklerle Microsoft, Bing’i daha etkili ve kullanıcı dostu bir arama motoru haline getirmeyi amaçlıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER