Barack Obama: AB rekabet edemediği için Amerikan teknoloji şirketlerine saldırıyor

Barack Obama

ABD Başkanı Barack Obama, Recode sitesine verdiği röportajda Avrupa Birliği yöneticilerini kızdıracak açıklamalarda bulundu. Obama, AB tarafından Facebook ve Google gibi Amerikan şirketleri aleyhine yapılan soruşturmaların ticari motivasyonlarla başlatıldığını iddia etti. Avrupalı servis sağlayıcılarının Amerikan şirketleriyle rekabet edemediğini belirten Obama, AB’nin de Amerikan şirketlerinin yoluna engeller çıkardığını öne sürdü.

Obama bir zamanlar internetin sahibi olduklarını, Amerikan şirketlerinin interneti yarattığını ve Avrupalı şirketlerin rekabet edemeyecekleri şekilde mükemmelleştiklerini dile getirdi. ABD Başkanı, Avrupa’da önemli değerler üstüne kurulu gibi gösterilen soruşturmaların altında ticari nedenler bulunduğu iddiasının da altını çizdi.

Son birkaç yıldır AB, Amerikan şirketlerinin eski kıtadaki dizginsiz gücünü kırmak adına yoğun baskı uyguluyor. Ancak uygulanan baskının sadece ticari güçle ilgili olduğunu söylemek pek mümkün değil. AB, vergi muafiyeti ve gizlilik hakları gibi konularda da Amerikan şirketlerini mercek altına almış durumda. “Unutulma Hakkı” olarak anılan ve AB’nin özellikle Google’ı merkeze yerleştirerek uygulamaya koyduğu gizlilik politikası, uygulanan baskının somut örneklerinden birini oluşturuyor.

Silikon Vadisi’nin insanların kişisel yaşamına müdahale ettiği iddialarını değerlendiren Obama, özellikle Almanya’nın bu konularda fazlasıyla hassas olduğunu dile getirdi. Obama, Almanya’nın bu hassasiyetinin altında Doğu Almanya istihbarat teşkilatı Stasi’yle olan geçmişin de önemli bir rol oynadığını ifade etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel de daha önce yaptığı bir açıklamada ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nı (NSA) Stasi’ye benzetmişti.

Avrupa Komisyonu, Barack Obama’nın açıklamalarına cevap vermekte gecikmedi. ABD Başkanı’nın çizgiyi aştığını söyleyen bir komisyon yetkilisi, yapılan düzenlemelerin AB dışındaki şirketlerin ortak pazarda daha iyi rekabet etmesi için gerçekleştirildiğini ifade etti.

Microsoft CEO’su TikTok görüşmeleri hakkında konuştu

Şimdi hatırlamak oldukça güç olsa da, Microsoft 2020'nin ağustos ayında TikTok'un bir kısmını satın almak için teklif vermişti. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok'u...

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun