Teknoloji

Baidu ChatGPT’ye rakip olacak bir yapay zekâ servisi üstünde çalışıyor

baidu chatgpt

Çinli internet devi Baidu ChatGPT‘ye rakip olacak bir yapay zekâ servisini hayata geçirmeyi planlıyor. Bloomberg’in haberine göre, bu yapay zekâ servisinin temelinde Baidu’nun Ernie isimli sistemi olacak. Şirket tarafından 2021’de verilen bilgiye göre; geniş ölçekli bir makine öğrenmesi modeli olan Ernie, yıllar içinde doğal dil anlama ve üretiminde uzmanlaştı.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT son zamanlarda teknoloji dünyasının en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alıyor. Sorulara bilgiye dayalı yanıtlar verebilen ChatGPT, insan gibi makale ve hatta kod da yazabiliyor. 2019’da OpenAI’a 1 milyar dolar yatırım yapan Microsoft’un ChatGPT’yi Bing arama motoruna entegre etmeyi planladığı söyleniyor.

Bu teknolojiyi arama işine bir tehdit olarak gören Google ise kendi tartışmalı yapay zekâ teknolojisini geliştirme sürecine hız veriyor. İnternet devinin mayıs ayındaki I/O konferansında kendi sohbet botunu ve 20’den fazla yapay zekâ ürününü tanıtmaya hazırlandığı söyleniyor.

Baidu ChatGPT benzeri servislerle rakiplerine karşı avantaj kazanmayı amaçlıyor

Baidu ChatGPT benzeri uygulamalarla arama pazarında rakiplerine karşı avantaj kazanmayı hedefliyor. Şirket yöneticilerinin uzun süredir üstünde durdukları yapay zekâ teknolojisinin bu kadar dikkat çekici hâle gelmesinden memnuniyet duydukları da öğrenildi

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER