Avrupa Birliği nefret söyleminin engellenmesi konusunda teknoloji şirketleriyle anlaşmaya yakın

avrupa birligiAvrupa Birliği, aralarında Facebook, Twitter ve YouTube’un da bulunduğu şirketlerle nefret söylemi ve terörizme teşviği engellemek için uygulanacak kuralların taslağı konusunda anlaşmaya vardı. AB bakanları tarafından 23 Mayıs Salı günü onaylanan taslağın yasalaşması için Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor.

Sosyal medya şirketleri, taslak yasalaştığı takdirde platformları üzerinden yayılan nefret söyleminden AB nezdinde sorumlu hâle gelecek. Avrupalı yasa yapıcılar, daha önce teknoloji şirketlerine nefret söylemi ve terör propagandasına karşı daha etkin mücadele çağrısında bulunmuştu. Yine de, ortaya çıkan taslağın ifade özgürlüğünü engellemesinden de endişe ediliyor.

Yasa taslağına göre; sosyal medya şirketlerinin terörizmi öven, düşmanlığı körükleyen ve nefret söylemi içeren videoları engellemesi gerekiyor. Reuters’a konuşan bir AB yetkilisi, düzenlemelerin Facebook Live ve Periscope gibi canlı yayın platformlarını kapsamadığını dile getirdi.

Taslakta Netflix ve Amazon Prime gibi video servislerine kütüphanelerinin yüzde 30’luk kısmını Avrupa filmlerine ve dizilerine ayırmaları yönünde bir çağrı da yapılıyor. Avrupa Komisyonu daha önce Avrupa içerikleri için yüzde 20 oranında bir kota önerisinde bulunmuştu.

Avrupa Komisyonu Dijital Ortak Pazar girişiminin başkan yardımcısı Andrus Ansip, AB genelinde geçerli görsel-işitsel kurallara sahip olmanın önemine dikkat çekti. Ansip, böylelikle farklı ulusal yasaların çatışmasının engellenebileceğini belirtti. AB yöneticisi, video izlemenin yeni yollarını dikkate almaları gerektiğini; ancak bunu yaparken yenilikçi servisleri desteklemek, Avrupa içeriklerini teşvik etmek, çocukları korumak ve nefret söylemiyle mücadele etmek arasında denge sağlamanın da önemli olduğunu ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Facebook, Twitter, Microsoft ve YouTube, geçtiğimiz yıl gönüllü olarak Avrupa’da geçerli bir “davranış ilkeleri rehberi”nin altına imza atmıştı. Şirketler, nefret söylemi barındırdığı söylenen içerikleri 24 saatte inceleme ve aksiyon alma sözünü vermişti. Ancak Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, teknoloji şirketlerinin bu sözü tutmayı başaramadığını ortaya koymuştu.

Almanya, AB’den bağımsız olarak nefret söylemi ve diğer yasadışı içeriklerle mücadelede yetersiz kalan sosyal ağlara karşı daha sert önlemler almayı planlıyor. Taslak, söz konusu içerikleri çıkarmayan sosyal ağlara 50 milyon avroya varan cezaların kesilmesini öngörüyor.

Avrupa Birliği taslağı önümüzdeki haftalarda parlamentoda değerlendirecek

Bakanlar tarafından onaylanan taslağın parlamentoda ne zaman görüşüşeceği konusunda henüz kesin bir bilgi verilmiş değil. Yapılan açıklamada, sadece taslağın önümüzdeki haftalarda görüşüleceği belirtildi.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...