Avrupa Birliği Google’ın arama faaliyetlerini ayırmak için bir plan hazırlıyor

avrupa-birligi-bayrak-100413

Google, neredeyse 10 yıldır Avrupa Birliği’nin sürekli tekrarlanan tekel soruşturmalarına maruz kalıyor. The Financial Times’ta yer alan habere göre, AB bu konuda Google’a karşı daha sert önlemler almaya hazırlanıyor. Avrupa Parlamentosu’nun Google’a arama faaliyetlerini diğer ticari servislerinden ayıracak bir plan sunmanın eşiğinde olduğu iddia ediliyor.

İnternet devi bundan yaklaşık beş önce AB’nin aldığı ”unutulma hakkı” kararı doğrultusunda arama sonuçlarından çeşitli bağlantıları kaldırmaya başlamıştı. Google arama sektöründeki ticari hakimiyeti ve gizlilik gibi konular nedeniyle sürekli olarak AB’nin eleştirilerine maruz kalıyordu. The Financial Times, Avrupa Parlamentosu’nun Google ölçeğinde bir şirketi ikiye bölecek bir kuvvete sahip olmadığını; ancak arama devini etkileyebilecek yeni bir yasa oluşturabileceğini belirtti.

Söz konusu teklifin altında imzası bulunan Avrupa Parlamentosu’nun İspanyol üyesi Ramon Tremosa, Avrupa Komisyonu’nun Google’ın gizli algoritmasını sorma hakkının bulunmadığını ve arama devinin gücünü dengelemek için farklı çözümler aradığını dile getirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...