Avrupa Birliği Facebook ve Twitter’dan aylık “yalan haber raporu” istiyor

Avrupa Birliği, teknoloji devlerinin yalan haberle mücadele konusunda şimdiye kadar yaptıklarından daha fazla şey yapmalarını istiyor. AB’nin dış politika sorumlusu Josep Borrell ve Avrupa Komisyonu’nun değerler ve şeffaflıktan sorumlu başkan yardımcısı Vera Jourova; Facebook, Google ve Twitter’ın dezenformasyon kampanyalarına karşı mücadele konusunda yaptıklarını aylık olarak raporlamaları gerektiğini belirttiler.

Avrupa Birliği’nin endişeleri, sadece Rusya ve Çin’in Avrupa siyasetini etkilemeye yönelik çabalarıyla sınırlı değil gibi görünüyor. Koronavirüsle ilgili yanlış bilgiler ve aşı karşıtlarının safsataları da yetkilileri korkutmuşa benziyor.

Jourova, yaptığı açıklamada “Yanlış bilgi sadece demokrasilerimizin sağlığına zarar vermekle kalmıyor. Aynı zamanda yurttaşlarımızın da sağlığına zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği’nin hazırlanmasını istediği raporlarda koronavirüsle ilgili yanlış bilgilerle mücadele için yapılanların aktarılması planlanıyor. Güvenilir içerikleri öne çıkarmak için yapılanlara da bu raporlarda yer verilmesi talep ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Instagram Hikayeler için altyazı çıkartmasını duyurdu

Avrupa Birliği, bir süre önce yalan haberlerle mücadele için Yanlış Bilgiye Karşı Uygulama Kodu isimli gönüllü bir girişim başlatmıştı. Facebook, Google, Mozilla ve Twitter gibi şirketlerin üye olduğu bu girişime son olarak TikTok katıldı. TikTok’un Avrupa Birliği’nin programına dahil olması, şirketin uluslararası genişleme politikasında Çin’in etkisinden bağımsız olduğu iddiasını göstermesi açısından önem taşıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...