Avrupa Birliği dolaşım ücretlerini 15 Haziran 2017’de kaldırıyor

google news abone ol

avrupa birligi dolasimAvrupa Birliği dolaşım ücretlerini kaldırma konusundaki çalışmalarına uzun süre önce başlamıştı. Sonunda bu konuda en somut adım atıldı ve AB sınırları içinde dolaşım ücretlerinin kaldırılacağı tarih açıklandı.

15 Haziran 2017’den itibaren, AB ülkelerinin vatandaşları, AB sınırları içinde başka bir ülkeye gittiklerinde mobil dolaşım ücreti ödemeyecek ve kendi tarifelerini kullanabilecek.

Yeni dönemde belli bir paketi olmayan kullanıcılara uygulanacak tavan ücretler de AB tarafından belirlendi. Sesli aramalarda dakika ücreti 3,2 cent, SMS başına ücret ise 1 cent olacak. Kullanıcıların 1 GB veri için 7.7 avro ödemesi gerekecek. Ancak söz konusu rakam kademeli olarak aşağıya inecek. 2018’de 6 avro, 2019’da 4.5 avro, 2020’de 3.5 avro, 2021’de 3 avro ve 2022’de 2.5 avro ödenecek.

Avrupa Birliği dolaşım ücretlerinin kaldırılmasını dijital ortak pazar için önemli bir adım olarak görüyor

Avrupa Birliği’nin dijital ortak pazardan sorumlu başkan yardımcısı Andrus Ansip, dolaşım ücretlerinin kaldırılmasının “dijital ortak pazar” hedefine ulaşılması için önemli bir adım olduğunu belirtti. Ansip, belirlenen tarifeler sayesinde dolaşımın hem kullanıcılar hem de şirketler için uygun hâle geldiğini sözlerine ekledi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR