Teknoloji

Asus’tan 11. Nesil Intel işlemcili ilk dizüstü bilgisayarlar: ZenBook Flip S, ZenBook Flip 13, ZenBook 14

asus zenbook flip s

Asus internet üzerinden gerçekleştirdiği bir online etkinlik ile Intel 11. Nesil işlemci taşıyan yeni dizüstü bilgisayarlarını duyurdu. Asus ve Intel arasındaki iş birliğinin önemine değinen  Asus CEO’su Samson Hu, her yıl yeni nesil Intel işlemcili bilgisayarları üreten ilk firma olduklarının altını çizdi.

Hu, bu yılki dizüstü bilgisayar serisinin en son teknolojiyi, kullananların parmaklarının ucuna getirerek onlar için yeni deneyimler yarattığını söyledi. Yeni 11.Nesil cihazların en yeni ekran, ses, yazılım ve ağ bağlantısı teknolojileri ile güçlendirildiğini, bu sayede inanılmaz yenilikler sunarak kullanıcıların cihazlarıyla ilişki kurma şeklini değiştirdiklerini de sözlerine ekledi. “11. Nesil Intel Core işlemciler ve yeni Intel Iris Xe grafiklerle donatılmış en yeni, ince ve hafif ASUS dizüstü bilgisayarlar performansın sınırlarını aşıyor ve kullanıcılara üretkenlik, yaratıcılık, oyun ve eğlence için en üst düzey deneyimi sunuyor. Ayrıca Asus, en yeni Intel işlemcilerin performansını, Intel Evo platformuna dayalı üst seviye kullanıcı deneyimini ve en yeni teknolojiyi, sürekli gelişen bir dünyada kullanıcıların hayatını kolaylaştıran yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlar sunmak için bir araya getiriyor.”

Lansman etkinliği sırasında Asus, Intel Evo platformu tarafından desteklenen dizüstü bilgisayarlarını tanıtırken, Intel’in Project Athena inovasyon programının ikinci sürüm teknik özelliklerini ve Temel Deneyim Göstergelerini de anlattı. Intel Evo platform tabanlı dizüstü bilgisayarlarda; 11. Nesil Intel Core işlemcilere ek olarak Intel Iris Xe grafik mimarisi, Intel WiFi 6 desteği ve Thunderbolt 4 bulunuyor.

Yeni PC serisi, sezgisel ve kullanıcı dostu bir deneyim sağlamak için Microsoft Windows tarafından da destekleniyor. Etkinlikte konuşan Microsoft Satış Başkan Yardımcısı Nicole Dezen, “ASUS, günümüz ortamında müşterilerin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için geniş bir Windows PC yelpazesinde yeniliği teşvik etmeye devam ediyor.” dedi.

Asus’un etkinlikte tanıttığı ve Türkiye’de satışa çıkmasını beklediğimiz bazı yeni 11. Nesil Intel Core işlemcilere sahip Asus dizüstü bilgisayarlar aşağıdaki gibi sıralanıyor.

Asus ZenBook Flip S (UX371)

Ultra kompakt ZenBook Flip S, Intel Evo platformu dizüstü bilgisayar tasarımı standartlarını karşılayan ilk Asus dizüstü bilgisayarı olarak nitelendiriliyor. Kolay taşınabilir gövdesi, 13,9 mm kalınlık ve 1,2 kg ağırlık gibi değerleri barındırıyor. Üst seviyede, ultra canlı 4K UHD OLED NanoEdge PANTONE Onaylı renk hassasiyeti olan dokunmatik ekran, DCI-P3 renk gamına sahip. Derin siyahlar ve yüksek kontrast gibi özellikleri de VESA Display HDR 500 Gerçek Siyah sertifikasıyla belgeleniyor. Ayrıca gözleri korumak için TÜV Rheinland sertifikası var ve daha rahat kullanım deneyimi için 4096 basınç seviyeli yeni ASUS Pen dokunmatik kalemi de destekliyor.

ZenBook Flip S’in, dayanıklı, hassas tasarımlı 360 derece ErgoLift menteşesi, dizüstü bilgisayarın tablet, stand ve çadır modlarında veya bunların arasındaki herhangi bir yerde kullanılmasına olanak tanıyor. ASUS NumberPad 2.0 ise hızlı veri girişi sağlıyor.

Sürekli hareket halindeyken performans, 16 GB’a kadar RAM ve 1 TB’ye kadar PCIe 3.0 x4 SSD ile birlikte Intel Iris Xe grafikli 11. Nesil Intel Core i7 işlemci tarafından sağlanıyor. Bağlantı için ZenBook Flip S, iki adet Thunderbolt 4 USB-C bağlantı noktası, bir adet USB 3.2 Gen 1 Tip-A bağlantı noktası ve bir adet HDMI bağlantı noktası sunar. ZenBook Flip S’nin yüksek kapasiteli bataryasının da, en uzun çalışma günü için bile yeterli olan 15 saate kadar dayandığı belirtiliyor.

Asus ZenBook Flip 13 (UX363)

Yalnızca 13,9 mm kalınlığında ve 1,3 kg ağırlığında kompakt gövdesi olduğu belirtilen ZenBook Flip 13; dayanıklı, hassas tasarımlı 360 derece ErgoLift menteşesi ile, dizüstü bilgisayarın tablet, stand ve çadır modlarında veya bunların arasındaki herhangi bir konumda kullanılmasına olanak tanıyor.

Tek bir şarjla 14 saate kadar çalışma sağlayabilen yüksek kapasiteli 67 Wh pil ile ZenBook Flip 13, günümüzün hareketli çalışma yaşam tarzı için mükemmel olarak nitelendiriliyor.. ZenBook Flip 13, birlikte verilen 65 watt şarj adaptörü ile hızlı şarjı destekliyor. ASUS USB-C Easy Charge, kullanıcıların diğer standart USB-C veya USB-C Power Delivery (PD) şarj cihazlarından yararlanmasına olanak tanıyor.

ZenBook Flip 13, yeni tasarlanmış ASUS Pen ile tamamen uyumlu, şık bir NanoEdge FHD OLED dokunmatik ekrana sahip. Ekran, 4096 basınç düzeyini destekleyerek daha doğal hisli dokunmatik kalem girişi için gelişmiş hassasiyet sağlıyor.

Kusursuz performans için ZenBook Flip 13, Intel Iris Xe grafiklere ve 16 GB RAM’e sahip 11. Nesil Intel Core i7 işlemci ile güçlendiriliyor. Depolama için 1 TB’ye kadar PCIe 3.0 SSD’yi destekliyor.

Asus ZenBook 14 (UX435EA / EG)

ZenBook 14, yüksek performans ve zahmetsiz taşınabilirliği çok şık bir görünümle birleştiren yepyeni, ultra taşınabilir bir dizüstü bilgisayar olarak nitelendiriliyor. 1,19 kg ağırlığıyla epey hafif olan ZenBook 14, Asus ScreenPad ile yüksek üretkenlik sağılıyor. Intel Iris Xe entegre grafiklere (UX435EA) veya NVIDIA GeForce MX450 ayrık grafiklere (UX435EG) sahip 11. Nesil Intel Core işlemcilerle çalışıyor.

ZenBook Classic serisinin bu en son üyesi, aynı zamanda geniş bir bağlantı port dizisine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. İki adet Thunderbolt 4 USB-C, USB 3.2 Gen 1 Tip-A, standart HDMI 2.0, microSD kart okuyucu ve bir ses girişi bulunuyor. ZenBook 14, dikkat yüzde 92 ekran/gövde oranına sahip olan, neredeyse çerçevesiz olarak nitelendirebileceğimiz NanoEdge ekran ile geliyor.

İLGİLİ HABERLER