Asus ZenBook ailesinin yeni üyelerinde kompaktlığı öne çıkarıyor

asus zenbookAsus ZenBook ailesinin en yeni üyelerini Berlin’de gerçekleştirilen IFA 2018’de tanıttı. Şirket yeni dizüstü bilgisayarları için “dünyanın en kompakt dizüstü bilgisayarları” tanımlamasını kullanıyor.

Asus’un bu denli iddialı biçimde lanse ettiği modelleri ZenBook 13 (UX333), ZenBook 14 (UX433) ve ZenBook 15 (UX533) isimlerini taşıyor. Üçü de üst segmentte konumlanan yeni dizüstü bilgisayarlar, eskiye kıyasla daha hafif ve ince olmalarıyla dikkat çekiyor. Neredeyse çerçevesiz olan NanoEdge ekran da yeni ZenBook modellerinin cazibesini artırıyor.

Asus ZenBook ailesinin yeni üyelerinin tamamında ekranın dört tarafını da oldukça ince bir çerçeve sarıyor. Böylelikle ekran-kasa oranı yüzde 95 seviyesine kadar yükseliyor. Asus bu sayede dizüstü bilgisayarlarının kapladığı alanın küçüldüğünü savunuyor.

ZenBook 13 ve ZenBook 14 modellerinde Asus’un özel sayısal tuş takımı da bulunuyor. İzleme dörtgeni ihtiyaç duyulduğunda LED aydınlatmalı tam ölçekli bir sayısal tuş takımına dönüştürülebiliyor.

Asus ZenBook ailesinin yeni üyelerinin tamamında 3D IR kameralar bulunuyor. Bu sayede Windows Hello’yu kullanarak Windows 10’a yüz tanıma ile giriş yapılabiliyor. ZenBook ailesinin alışılmış üst sınıf tasarımı yeni modellerde de varlığını sürdürüyor.

Yeni ZenBook modelleri şık görüntülerini askeri seviyedeki dayanıklılıkla birleştiriyor. Yeni modellerin tamamı olağan dışı yükseklik, sıcaklık ve nem koşullarına dayanabiliyor. Asus’tan yapılan açıklamada bilgisayarların kapsamlı düşme, şok ve titreşim testlerinden geçtiği de belirtildi.

Sekizinci nesil Intel Core işlemci taşıyan yeni Asus ZenBook modellerinde Nvidia GeForce GTX 1050 Max-Q’ya kadar uzanan ayrık grafik işlemcisi seçenekleri sunuluyor. RAM seçenekleri 16 GB, depolama seçenekleri ise süper hızlı PCIe SSD’lere kadar uzanıyor.

Yeni modellerden ZenBook 14’te ScreenPad özelliği de bulunuyor. Bu özellikle izleme dörtgeni dokunmatik bir ekrana dönüşüyor. Asus Screenpad için Adobe Sign, Handwriting ve SpeechTyper adını taşıyan üç uygulama geliştirdi. Söz konusu uygulamalar, ScreenPad ayarları menüsü üzerinden indirilebiliyor.

Asus ZenBook 13, 14 ve 15’in fiyatları konusunda bilgi vermedi. Şirket şu an için sadece bilgisayarların önümüzdeki ekim ayının ilk yarısı itibarıyla Kuzey Amerika’da satışa sunulacağını duyurmakla yetindi.

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...