ROG Flow X16’da taşınabilirlik ve yüksek performans bir arada

google news abone ol

Asus, güçten ödün vermeden en üst düzeyde taşınabilirliğe ihtiyaç duyan oyuncular için geliştirdiğini belirttiği Asus ROG Flow X16 modelini diğer yeni ürünleriyle birlikte tanıttı. Asus, çok yönlü kullanımıyla fark yaratmasını hedeflediği bu cihaz için 16 inçlik bir ekranı 15 inçlik bir kasaya sığdırarak oyun deneyimine mobilite kazandırdığının altını çiziyor. ROG Flow ailesinin üçüncü üyesi olan Asus ROG Flow X16, ince ve hafifliğine rağmen serinin şimdiye kadar ki en güçlü cihazı olmasıyla dikkat çekiyor.

X16, gücünü AMD Ryzen 9 6900HS işlemcisi ve MUX Anahtarlı Nvidia GeForce RTX 3070 Ti ekran kartından alıyor. CPU ve GPU’nun güç kaynağı arasında geçiş yapmayı sağlayan Dynamic Boost sayesinde maksimum 125 watt TGP’de (total graphic power) çalışabiliyor. DDR5 4800 MHz hıza sahip belleği cihazın gücüne güç katarken; PCIe 4.0 arabirimini kullanan SSD sürücüsü sayesinde de cihazda hem daha yüksek hız, daha az gecikme, hem de daha az ısınma mümkün oluyor. Daha fazla güce ihtiyaç duyanlar, X16 oyun bilgisayarını, ultra kompakt bir formatta gelen yalnızca 1,2 kg ağırlığındaki XG mobil harici GPU’ya da bağlayabiliyor.

Asus ROG Flow X16’yı ister dizüstü ister tablet gibi kullanın

X16’yı diğer oyun dizüstü bilgisayarlarından farklı kılan en önemli özelliği; esnekliği ve çok yönlü oluşu. 16:10 en boy oranına sahip 16 inç ekrana sahip cihaz, 360 derecelik bir menteşesi sayesinde dokunmatik bir tablete dönüşebiliyor. Tablet ve çadır formunda kullanılabilen oyuncu dizüstü bilgisayarının kalem desteğine de sahip olması oyun dışı kullanım alanını artırıyor. Ayrıca dokunmatik ekran, çizilmeye karşı daha dayanıklı olması için Corning tarafından geliştirilen Gorilla Glass ile dizayn edildi. Ethernet, USB Type-A, DisplayPort, HMDI 2.1 bağlantı noktaları ve bir SD kart okuyucu barındıran, hiçbir yerde yarı yolda bırakmayan geniş bir giriş çıkış portlarına sahip.

asus rog flow x16Flow X16’yı öne çıkaran bir diğer özelliğinin de çarpıcı Nebula HDR Ekranı olduğu belirtiliyor. Nebula sertifikalı paneller; %100 DCI-P3 renk alanı kapsamı, Pantone özelliği, 165 Hz yüksek yenileme hızı, Adaptive-Sync ve 3 milisaniye veya daha kısa yanıt süresi ile biliniyor. Ancak Nebula HDR paneli bir adım daha ileri gidiyor. 512 Mini LED karartma bölgesi ve 1100 nit’lik parlaklığı ile çarpıcı bir kontrast oluşturuyor. Tüm renkler canlı ve gerçekçi bir görünüm sunarken, ROG’un Nebula HDR motoru, piksellenmeyi azaltmak için AUO’nun AMLED teknolojisiyle birlikte çalışıyor.

ROG Flow X16’da daha yüksek performans için daha iyi soğutma sistemi

Asus ROG Flow X16, tüm oyun ve çoklu görev gücünü 20 mm’den daha ince bir kasaya sığdırdı. X16, işlemci üzerinde Thermal Grizzly sıvı metal ve hava akışını hassas şekilde hesaplanmış kesiklerden ve önemli dahili bileşenlere yönlendiren iki fan içeren yepyeni Frost Force teknolojisini kullanıyor. Hava akışını kısıtlamadan ısıyı dışarı atan, ince bakır soğutma kanatlarından yapılmış Pulsar Soğutucu da cihazın diğer özelliği. Cihaz, gürültüyü düşük tutarken GPU’dan gelen ısıyı uzaklaştıran üçüncü bir fana da sahip. Üçüncü bir yardımcı fan, ısının GPU’dan doğrudan makinenin arka tarafının tamamını kaplayan yeni Pulsar Soğutucu’ya taşınmasına yardımcı oluyor. Böylece GPU sıcaklıkları, geleneksel çözümlerden 7°C daha soğuk tutuluyor. Bu da Flow X16’nın, dört soğutma modundan hangisinde olursa olsun oyunlar sırasında yüksek kare hızlarını korumasını sağlıyor. Yalnızca 0,1 mm kalınlığında ultra yoğun kanatçıklarla tasarlanan Flow X16, toplam 110,902 mm² soğutucu yüzey alanına sahip.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER