Araştırmaya göre iPhone’dan Android telefona geçişlerde artış var

Apple tutkunlarında iPhone’larını bir kenara bırakmanın emareleri görülmeye başlandı. Geçen yılla karşılaştırıldığında, yurt dışında daha az kişinin eski iPhone’larını en son modelleriyle takas etme yoluna gittiği ortaya çıktı.

CNET, telefon değiş tokuş hizmeti veren BankMyCell’den aldığı verileri haberleştirdi. Mart 2018 ile karşılaştırıldığında, iPhone’u tutma seviyesi yüzde 15.2 oranında düşüş gösterdi. İstatistikler en son yükseltme döngüsünü kapsıyor ve BankMyCell tarafından Ekim 2018’den beri gerçekleştirilen tüm telefon takaslarını içeriyor.

Samsung, Apple telefonlarını bırakanları kendisine en fazla oranda çekmeyi başaran marka olmuşa benziyor.

Raporda tüketicilerin yüzde 26’lık kısmının iPhone X’larını bir başka markayla değiştirme yoluna gittiğini gösteriyor. Galaxy S9 kullanıcılarının ise sadece yüzde 7.7’lik kısmı Apple telefonlarını tercih etmiş. Geri kalan yüzde 92.3’lük kısım Android’e bağlı kalmış. Haziran ayında gerçekleştirilen iPhone takaslarının yüzde 18’lik kısmı da Samsung cihazlarıyla yapılmış.

Elindeki verileri diğer şirketlerinkiyle karşılaştıran BankMyCell, iPhone sadakatinin 2011’den beri en düşük seviyesinde olduğunu söylüyor. Şu anda yüzde 73 olan sadakat oranı, 2017’de ise yüzde 92 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft son mali çeyrek finansal tabloları içinde farklı tonlar bir arada

Ne var ki, bu haberde dikkat çekilmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor. Araştırma sadece 38 bin kişiyi kapsayan oldukça dar kapsamlı bir kitleyi içeriyor. Bunun tüm iPhone kullanıcılarının sadece çok küçük bir dilimi olduğunu düşünecek olursak, sonuçlara da biraz şüpheyle yaklaşmamızda fayda olacaktır.

Aslında 2018’de çıkan haberler iPhone XS ve XS Max satışlarının iyi bir başlangıç yaptığı şeklinde olmuştu. Bunun da Apple’ın telefonlarına ait ortalama satış fiyatını daha da yükseğe çıkarmaya yardımcı olduğu belirtilmişti.

Ocak 2019’da ise CEO Tim Cook, iPhone talebindeki azalma nedeniyle gelirde, ilk açıklanan tahminlere göre 9 milyar düşüş beklendiğini dile getirmişti. Özellikle Çin’de azalan iPhone talebine dikkat çekmişti. Benzer bir eğilimin şimdilerde Hindistan’a da taşındığı söyleniyor. Bu ülkedeki iPhone satışları, 2019’un ilk çeyreğinde, 2018’in aynı dönemine göre yüzde 42 oranında düşüş gösterdi.

iPhone satışları ve buradan gelen gelirde bir duraklama yaşanıyor olsa da, Apple’ın eğlence ve servisler tarafındaki gelirleri artış gösteriyor. Şirket, mevcut iPhone sahiplerine yeni cihaz satamıyor olsa da, onların cihazlarında yine kendisine para kazandırmasını sağlayacak ürünler sunma başarısını gösteriyor.

Sony PS5 için ilk beta sürümünü yayınladı, beklenen M.2 SSD desteği geliyor

Sony'nin PS5 sistem yazılımı beta programı bugün uygulanmaya başlıyor. Beta sürümü uzun zamandır beklenen M.2 SSD yuvasına erişim de sağlıyor. İlk PS5 beta sürümü...

Huawei P50 ve Huawei P50 Pro tanıtıldı; işte özellikleri

Haftalarca ve hatta aylarca süren bekleyişin ardından, Huawei nihayet Huawei P50 serisinin duyurusunu gerçekleştirdi. Yeni cihazlar, daha önce sızıntılarda gördüğümüz gibi dairesel bir kamera...

Apple Music Yıldızı Parlayanlar programı Türkiye’de

Apple Music bugün, yükselen yetenekleri belirlemeye, sergilemeye ve yükseltmeye yönelik aylık sanatçı girişimi olan Yıldızı Parlayanlar programını Türkiye’de Güneş ile başlattı. Yıldızı Parlayanlar, Apple Music'in...