Apple’ın üst yönetiminde önemli değişiklik, Phil Schiller görevinden ayrılıyor

Dünya çapında pazarlama şefliğini bıraksa da, App Store ve Apple Etkinliklerinden sorumlu olacak

Apple’da uzun zamandır pazarlama şefi olarak görev yapan Phil Schiller, yıllar sonra daha dar kapsamlı bir role geçiş yapıyor. Dünya çapında pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcılığı görevinden ayrılan Schiller, App Store ve Apple Etkinliklerinden sorumlu olmayı sürdürecek. Daha önce ürün pazarlama baş yöneticisi olan Greg Joswiak ise Schiller’in daha önceki pozisyonunu üstlenecek ve Apple’ın tüm pazarlama faaliyetlerinden sorumlu olacak.

Pazarlama Apple içinde önemli bir görev ve sadece ürünlerin reklamını yapmanın ötesine geçiyor. Bu nedenle değişiklik şirket için büyük önem taşıyor. Apple’ın da belirttiği gibi, pazarlama birimi Apple’ın ürün yönetiminden ve ürün pazarlamasından, geliştirici ilişkilerinden, pazar araştırmasından, iş yönetiminden ve aynı zamanda eğitim, ticari ve uluslararası pazarlamadan da sorumlu oluyor. Joswiak yirmi yılı aşkın zamandır Apple’ın üst yönetim rollerinde bulunuyor. Son dört yıldır da Apple’ın dünya çapında ürün pazarlamasından sorumluydu.

Schiller 1997 yılından beri Apple’da ve şirketin dip yaptığı bir noktadan bugün en yüksek seviyeye gelmesinde en önemli rolleri oynayanlardan bir tanesi. Pazarlamadan sorumlu olduğu zamanlarda, Apple’ın donanımlarına olan katkılarıyla da biliniyordu. Genellikle yeni donanımların tanıtımlarında Schiller de sahne alıyordu.

Schiller’in yeni unvanı “Apple Fellow” olacak. “Fellow” kelimesinin akademik anlamı, enstitü veya derneklerde ilgili alanlarda üstün katkı sağlamış araştırmacılara verilen unvan. Türkçeye “yoldaş” ya da “dost” gibi anlamlarıyla çevriliyor. Yirmi yılı aşkın zaman boyunca Apple’da önemli işlere imza atmış Schiller de bu seviyeye yükselmiş oluyor. Apple CEO’su Tim Cook, yeni görevinin Schiller’e on yıllardır gösterdiği ortaklığı ve rehberliği sürdürme imkanı vereceğini kaydetti.

Bu onursal unvan Schiller’in Apple’da bir açıdan geriye çekileceğini işaret ediyor. Yönetici, ilgili basın bülteninde “Hayatımda bazı planlanmış değişiklikleri gerçekleştirmenin zamanı geldi.” diyor. Önümüzdeki yıllarda ailesine, arkadaşlarına ve gerçekten önemsediği bazı kişisel projelere zaman harcamak istediğini de söylüyor.

Yine de, Schiller ortadan kaybolmayacak. App Store’u yönetmek büyük bir görev, özellikle de Apple’ın servisler işlerinden gelen gelirler artarken uygulama mağazası da daha fazla önem kazanıyor. Servislerden gelen gelir, Apple’ın geçen çeyrekte gerçekleştirdiği satışların yüzde 23’ünü oluşturdu. Ayrıca Schiller de gözden kaybolmayı planlamadığını dile getiriyor. “Apple’ın bir parçası olduğum sürece burada çalışmayı sürdüreceğim, kanım altı renkte akar.” ifadesini kullanarak Steve Jobs’un ünlü sözüne de atıfta bulunuyor.

Son yıllarda Apple’ın üst yönetim kadrosunda dikkate değer değişiklikler oldu. Kasım 2019’da Apple’ın uzun zaman boyunca tasarım liderliğini üstlenen Jony Ive şirketten ayrıldı. Ive, 2015 yılından itibaren Apple’daki görevlerinden geri çekilmeye başlamış, günlük işlerdeki katkısını azaltmıştı ve ilerleyen yıllarda rollerini üstünden atmıştı. Eylül 2019’da ise Steve Dowling Apple PR şefliği görevini bırakmıştı. Nisan 2019’da ise, 2014 yılında Burberry CEO’luğundaki görevini bırakarak perakende satış şefi olarak Apple’a katılan Angela Ahrendts görevinden ayrılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Squid Game Netflix tarihinin en iyi başlangıç yapan dizisi oldu

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun