Apple gelen ya da giden yazılı mesajları içeriklerine göre engelleyen bir sistemin patentini aldı. Bu patent gelecekte bir gün cinsel içerikli veya taciz amaçlı mesajların iPhone’lar tarafından alınmasını veya gönderilmesini engellemek amacıyla kullanılabilir.

“Kişisel iletişim cihazları için yazı tabanlı iletişim kontrolü” başlıklı bu patent daha önceden tanımlanmış bazı kriterlerin getirilmesini tavsiye ediyor. Ayarlanabilir ebeveyn kontrolleri sayesinde sansürün seviyesi düzenlenebilecek, bu yolla incitici mesajların gönderilmesinin önüne geçilecek ya da onaylanmamış içeriğin telefona tarafından alınmasının önüne geçilecek.

Apple’ın patent dokümanı sadece ebeveynler tarafından uygun görülmeyecek dildeki mesajların alınmasını veya gönderilmesini önlemeyi kapsamıyor, bununla birlikte mesajların gramerine de bakılıyor. Örneğin iPhone yanlış yazım veya dilbilgisi yanlışları içeren mesajları göndermeyi reddedebilme yeteneğine sahip olacak.

Apple’ın patentinde getirdiği sistem kötü kelimelerden oluşan bir listenin kullanımından daha karmaşık gibi görünüyor. Apple kullanıcıların alternatif olarak kullanıp sistemin etrafından dolaşabilecekleri farklı yazım ve telafuz ihtimallerinin hepsini tanımlıyor ve içerik kontrol mekanizmalarının sistemle oynamaya kalkışacak tüm kullanıcıları yakalayacak kadar akıllı olduğunu düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Apple'a Avustralya'dan 9 milyon dolarlık ceza

İlgili – Gizmodo
İlgili – FreePatentsOnline

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz