Teknoloji

Apple’ın Hey Calendar uygulamasını reddetmesi eski tartışmayı yeniden alevlendirdi

apple app store

Yaklaşık dört yıl önce, iOS için email servisi sunan Hey uygulaması, tam da bugünkü gibi bir nedenle Apple tarafından reddedilmişti. Hey’in kurucu ortağı David Heinemeier Hansson, yaşanan son durumu bir sosyal medya platformu X üzerinden duyurarak paylaştı: “Apple, Hey Calendar uygulamasını App Store’dan reddettiklerini bildirmek için az önce aradı. Geçen seferki gibi aynı zorbalık taktikleri: Soruşturma gerektiren retleri, cüzdanınız ya da diz kapağınız üzerinde yumuşak bir şekilde bilgilendirecek yalnızca ismi olan bir kişiyle görüşmeye itmek.” diye yazdı Hansson.

2020’deki mücadeledeki sonuç aslında Hey’in lehine sonuçlanmıştı. Apple’ın App Store İnceleme Kurulu ve Basecamp arasında günler süren bir geri dönüşün ardından, Hey ekibi Apple yöneticisi Phil Schiller tarafından önerilen oldukça yaratıcı bir çözümü kabul etti. Hey, iOS uygulaması için ücretsiz bir seçenek sunacak ve yeni kullanıcıların doğrudan kaydolmalarına izin verecek ama email servisi ufak bir değişiklik önerdi. iOS uygulaması üzerinden kaydolan kullanıcılara 14 gün çalışan geçici, rastgele bir email adresi verildi ve sonrasında kullanıcılar yükseltme için ödeme yapmak zorundaydılar. Şu anda, Hey email kullanıcıları bir hesap için sadece tarayıcı üzerinden ödeme yapabilirler.

Yeni yıl, marka yeni bir takvim uygulamasıyla başlaması planlanıyordu. Ancak, premium email servisi Hey’in en son özelliği olan entegre takvimi duyurmasından yaklaşık 72 saat sonra, Hey’in kurucu ortağı David Heinemeier Hansson, Apple’dan hoş olmayan bir haber aldı: Hey Calendar için bağımsız bir iOS uygulaması reddedildiği için uygulamayı açan ve para ödemeyen kullanıcılar hiçbir şey yapamazlardı.

Yeni kullanıcılar Hey Calendar’a doğrudan uygulama üzerinden kaydolamıyorlar, Hey’in yapımcısı Basecamp, öncelikle kullanıcıların bir tarayıcı üzerinden kaydolmalarını gerektiriyor. Apple’ın App Store kuralları, çoğu ödenen servisin kullanıcıların uygulama içi ödeme yapmasını ve kaydolmasını sağlayacak şekilde sunulmasını gerektiriyor; böylece şirketin %30’a varan bir kesinti almasını sağlıyor. Tartışmalı kural bir sürü gri alan ve istisnalara sahip (örneğin Spotify ve Kindle gibi okuyucu uygulamaları bir istisna) ve birden fazla ülkede antitröst mücadelelerinin konusu oluyor.

Ancak Hansson, X ve ardından bir blog yazısında detaylandırdığı üzere, Apple’ın ret kararını başka bir sebepten dolayı da aşağılayıcı buldu. VOIP, bulut depolama, web barındırma ve tabii ki email de dahil olmak üzere Apple’ın şimdi istisna yaptığı hizmetler listesinde bahsedilmedi.

Hansson, “On dokuz gün boyunca başvurumuzu gözden geçirdikten sonra, bizi uzun süredir planlanmış 2 Ocak lansman tarihini kaçırmamıza neden oldular. Ücretsiz eşlik eden uygulamamızı ‘hiçbir şey yapmaması’ nedeniyle reddettiler. Bu, kullanıcıların işlevselliği kullanabilmek için mevcut bir hesap ile giriş yapmaları gerektiği anlamına geliyor”. ded. Hansson’ın X’te detaylandırdığı gibi, Hey Apple’ın kararına karşı mücadele etmeyi planlıyor, ancak hangi yolu takip edeceklerini belirtmedi.

Hey ile olan olaylardan sonra, Apple App Store kurallarına, belirli çeşit ödenen web servislerine eşlik eden ücretsiz uygulamaların uygulama içi ödeme mekanizması bulundurmaları gerekmeyeceği belirten bir istisna yaptı. Ancak Hansson X’te bahsettiği üzere, bir takvim uygulaması için böyle bir istisna yapılmadığı açık.

Apple’ın bu tutumu, uzun süredir devam eden ve uygulama geliştiricileri arasında yaygın olarak tartışılan bir meseleyi yeniden gündeme getirdi. Şirket, uygulama mağazası politikaları ile servis sağlayıcı dar boğazını oluşturuyor ve bazı durumlarda yüksek komisyon oranları tartışma konusu haline geliyor. Hansson’un yaşadığı sorun, bu tür politikaların teknoloji ekosistemi üzerindeki etkisine dair daha geniş bir resmi de ortaya koymakta.

Hey ve Basecamp’in bağımsız takımı, söz konusu politika karşısında ne gibi adımlar atmayı planladığı henüz belirsizliğini korurken, Apple’ın almış olduğu pozisyon, dijital pazarları regüle etme amacındaki antitröst otoritelerinin muhtemelen dikkatini çekmiş durumda. Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı yasal düzenlemeler, bu tür platform içi ödeme sistemlerine dair kuralları gevşetmeyi hedefliyor.

Öte yandan, Hansson bu durum karşısında epey hayal kırıklığı yaşadığını ifade ediyor. “Bir uygulamayı indirdiğinde bir şey yapmıyor” demekle, aslında kullanıcılara sunmak istedikleri deneyimin kısıtlı olduğunu ima ediyorlar. Hey’in daha önce sergilediği direniş ve bulduğu yaratıcı çözümler, şimdi yeniden anlam kazanmakta. Ancak bu kez, Apple’ın değişen kuralları karşısında ne tür yenilikler getirebilecekleri soru işareti olarak kalmakta.

Basecamp tarafından oluşturulan ve etkili bir email yönetim sistemine sahip olan Hey, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için sürekli yenilikçi özellikler sunmayı hedefliyor. Ancak bu yeni takvim uygulaması, Apple’ın uygulama mağazası kuralları sebebiyle kullanıcılara ulaşamıyor. Bu, yalnızca Hey için değil, diğer birçok bağımsız uygulama geliştirici için de benzer engellerle karşılaşabilecekleri anlamına geliyor.

Hükümetler ve regülatörler, dijital pazarın adil bir oyun alanı olmasını sağlamak için adımlar atarken, bu gibi olaylar, uygulama mağazalarının hakimiyetine karşı güçlü bir argüman sağlıyor. Hey’in kaderi ve Apple’ın politikalarının geleceği, teknoloji dünyasında önemli bir tartışma konusu olmaya devam edecek gibi duruyor.

Bu duruma ilişkin Hey ve Apple’dan herhangi bir güncelleme gelmesi durumunda, yeni gelişmeleri de siz değerli okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz. Bu tartışmanın, teknoloji ekosisteminde inovasyon ve kullanıcı deneyimi açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını takip etmek şüphesiz ki son derece önemli.

İLGİLİ HABERLER