Apple’dan WebKit açığı için iOS 14.5.1, iPadOS 14.5.1, macOS 11.3.1 ve watchOS 7.4.1 güncellemeleri

Apple akşam saatlerinde iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac için yeni bir yazılım güncellemesi yayınladı. iOS 14.5.1, iPadOS 14.5.1, macOS 11.3.1 ve watchOS 7.4.1 güncellemeleri, Apple’ın aktif biçimde istismar ediliyor olabileceğini söylediği bir güvenlik açığına çözüm getiriyor.

Yukarıda belirttiğimiz güncellemeler, Apple’ın cihazınızda görüntülediğiniz web içeriğinin büyük bir çoğunluğun işleyen yazılım çerçevesi olan WebKit’te mevcut olan rastgele kod çalıştırma açığına çözüm getiriyor. Biraz daha anlaşılır biçimde aktaracak olursak, güncellemeler kötü niyetli web sitelerinin cihazınızda kontrol edilmemiş kod çalıştırmasını engelliyor. Bu nedenle, güncellemeyi pas geçmemeniz yararınıza olacaktır.

iPhone 5 veya 6, iPad Air veya Mini 2 ve 3 gibi daha eski bir cihazınız varsa Apple, sizin için de WebKit açıklarını gideren iOS 12.5.3 güncellemesini yayınladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Music Yıldızı Parlayanlar programı Türkiye'de

Bu hikaye biraz tanıdık gelebilir. Bunun nedeni, son zamanlarda benzer güvenlik açıklarını kapatan iOS 14.4 ve 14.4.2 gibi iki güncelleme yapılmış olmasıdır. Mac’inizde Chrome veya Firefox gibi alternatif bir web tarayıcısı kullandığınız için güncelleme yapmanız gerektiğini düşünmüyorsanız veya Apple Watch’unuzla web’de gezinmiyorsanız bile, sahip olabileceğiniz tüm cihazları güncellemeniz gerekir. Çünkü WebKit, beklenmedik yerlerde kullanılabilir ve cihazlarınızda, özellikle de kötüye kullanılmış olabilecek güvenlik açıklarına açık kapı bırakılması hiçbir zaman iyi değildir.

Apple nisan ayının son haftasında iOS 14.5, iPadOS 14.5, macOS 11.3 ve watchOS 7.4 güncellemelerini yayınlamıştı. iOS 14.5 yüklü ve Face ID’li iPhone’lar ile watchOS 7.4’lü Apple Watch’ların birlikte kullanılarak yüz maskesinin takıldığı durumlarda ekran kilidinin Apple Watch ile geçilmesi gibi bir özellik getirilmişti. Bu özelliğin nasıl çalıştığını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...