Apple yeni yerleşkesini 850 milyon dolarlık güneş enerji santraliyle aydınlatacak

apple-bina-logo

Apple’ın şu anda yapımı devam eden fütüristik yerleşkesine 850 milyon dolarlık güneş enerji santrali gerekli olan gücü sağlayacak. Şirketin CEO’su Tim Cook bu önemli yatırımı Goldman Sachs Teknoloji ve İnternet Konferansı kapsamında düzenlenen oturumda duyurdu.

Kaliforniya Monterey’de 1300 dönümlük arazi üstüne inşa edilecek olan projede Apple, First Solar adlı şirketle işbirliği yapıyor. Aynı şirket Apple’a Arizona’da kurduğu güneş enerjisi destekli veri merkezinde de destek vermişti.

Apple’ın güneş enerji santrali 130 megawattlık güneş enerjisinin üretimini sağlayacak, bu da ortalama 50 bin evin aydınlatmasına yetecek enerjinin üretileceği anlamına geliyor. Proje teknoloji devinin yerleşkedeki bütün ofislerinin ve Kaliforniya’daki perakende mağazalarının enerji ihtiyaçlarını karşılayacak.

Tim Cook’un bu duyurusu çevre kuruluşları tarafından olumlu karşılandı. Greenpeace yayınladığı duyuruda diğer Fortune 500 şirket CEO’larına, hamleleriyle Apple’ı küresel ısınma sorunu nedeniyle acil ihtiyaç hâline gelen yenilenebilir enerji kaynaklarına tam gaz yöneltmeye niyetli olduğu anlaşılan Tim Cook’unkine benzer çalışmalar yapmaları noktasında seve seve destek verilebileceği kaydedildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...