Teknoloji

Apple WWDC 2015 etkinliğini 8 Haziranda düzenleyecek

apple-wwdc-2015-140415

Apple’ın her yıl haziran ayında düzenlediği geleneksel geliştirici konferansı WWDC bu yıl 8 Haziran tarihinde başlayacak. Etkinlikte Apple’ın yazılım platformları iOS ve OS X’in gelecek nesil versiyonları hakkında ilk bilgilerin paylaşılmasını bekliyoruz. Belki de, bu etkinlikte Apple’ın yeni donanımlar da tanıttığını görebiliriz.

Bu yılın WWDC etkinliği için belirlenen slogan “Değişimin merkez üssü” oldu. Aslında bu slogan Apple’ın bu etkinliğinin neden bu kadar popüler olduğunu da iyi bir şekilde özetliyor.

Talebin her yıl yüksek seyretmesi nedeniyle geçen yıl piyango usülüyle bilet satış sistemine geçen Apple, bu yılki WWDC 2015 etkinliği için de “ilk gelen alır” yaklaşımı yerine piyango usülüyle bilet satışını gerçekleştirecek. Bilet satışı için kayıtlar alınmaya başlandı ve cuma günü TSİ akşam 8’e kadar devam edecek.

WWDC 2015 etkinliği 8-12 Haziran tarihleri arasında ABD’nin San Francisco şehrinde bulunan Moscone Center binasında düzenlenecek. 8 Haziran tarihinde her yıl olduğu gibi bir açılış toplantısı gerçekleştirilecek ve Apple’ın elindeki son yenilikler ve haberler o toplantıda paylaşılacak.

Ayrıca WWDC 2015 kapsamında 12 Haziran tarihine kadar çeşitli geliştirici etkinlikleri de düzenlenecek, bunlar katılamayanlar için internet üzerinden de canlı yayınlanacak.

Apple’ın bu yılki WWDC etkinliğinde Apple TV’nin yeni bir versiyonunu tanıtacağı söyleniyor. WWDC bu yeni modelin tanıtılması için uygun bir ortam olabilir, ne de olsa Apple TV ile birlikte bu set üstü cihaz için de yeni bir uygulama mağazasının açılacağı söyleniyor. Bu, Apple geliştiricileri için yeni bir uygulama geliştirme ortamının da ortaya çıkacağı anlamına geliyor.

Apple da konuyla ilgili olarak gönderdiği basın bülteniyle WWDC 2015 ile ilgili detayları paylaştı. Basın bültenini aşağıda bulabilirsiniz.

Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı 8 Haziran’da San Francisco Moscone West’te Başlıyor

Geliştiriciler Bilet İçin Artık Başvurabilecek ve Dünyanın Her Yerinde Milyonlarca Kişi Canlı Yayınlanan Oturumları İzleyebilecek

CUPERTINO, Kaliforniya – 14 Nisan 2015 – Apple bugün 26. yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) 8 – 12 Haziran tarihleri arasında San Fransisco’da Moscone West Merkezi’nde yapılacağını ve bu sene geliştiriciler için hiç olmadığı kadar çok oturum yayınlanacağını duyurdu. Apple’ın ünlü geliştirici topluluğu, dünyadaki en yenilikçi uygulamalarını oluşturmayı sürdürmelerine yardım eden iOS ve OS X’in geleceği hakkında bilgi almak için WWDC’de bir araya gelecek. WWDC Konferansı, geliştiricilerin işlerine yeni teknolojileri entegre etmesine ve uygulamalarını daha da geliştirmesine yardımcı olacak 100’ün üzerinde teknik oturuma, 1.000’in üzerinde Apple mühendisine ve uygulamalı laboratuvarların yanı sıra geçen yılın en iyi yeni uygulamalarının vitrine çıktığı Apple Tasarım Ödülleri’ne ev sahipliği yapacak.

“App Store tek kelimeyle olağanüstü bir uygulama ekosistemini ateşleyerek müşterilerin hayatlarını sonsuza dek değiştirdi ve dünya genelinde milyonlarca kişiye iş olanağı yarattı,” diyen Apple Dünya Pazarlama Kıdemli Genel Başkan Yardımcısı Philip Schiller sözlerini şöyle sürdürdü: “WWDC’deki ve dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerle paylaşacağımız, iOS ve OS X için inanılmaz yeni teknolojiler var ve bunların yaratacağı yeni nesil uygulamaları görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Geliştiriciler 17 Nisan Cuma günü Pasifik Yaz Saati ile 10:00’a kadar WWDC web sitesinden (developer.apple.com/wwdc/tickets) bilet başvurularını yapabilirler. Biletler rastgele seçme işlemiyle katılanlara dağıtılacak ve geliştiriciler en geç 20 Nisan Pazartesi günü Pasifik Yaz Saati ile 17:00’ye kadar başvurularının durumu hakkında bilgi alacaklar. Dünyanın her yerindeki öğrencilere ve katılan STEM kuruluşlarının üyelerine ücretsiz bir bilet kazanma fırsatı vermek için 350’ye kadar WWDC Bursu dağıtılacak (developer.apple.com/wwdc/scholarships).

WWDC 2015’de yapılacak aktiviteler:

  • En son iOS ve OS X teknolojilerini geliştirmek, kurmak ve bütünleştirmek için çeşitli konularda Apple mühendisleri tarafından sunulan 100’ün üzerinde teknik oturum;
  • Geliştiricilere uygulamalarında iOS ve OS X teknolojilerinden nasıl en iyi şekilde yararlanabilecekleri konusunda kod düzeyinde destek sunmak, optimum geliştirme teknikleri ile ilgili özel bilgiler vermek ve kılavuzluk yapmak için düzenlenen 100’den fazla uygulamalı laboratuvarı ve etkinliği destekleyen 1.000’in üzerinde Apple mühendisi;
  • iOS ve OS X’in en son yenilikleri, özellikleri, yetenekleri ve bir uygulamanın işlevlerinin, performansının, kalitesinin ve tasarımının nasıl geliştirileceği ile ilgili bilgilendirme aktiviteleri;
  • Tüm dünyadan binlerce iOS ve OS X geliştiricisiyle bağlantı kurma fırsatı (geçtiğimiz yıl 60’ın üzerinde ülke temsil edildi);
  • Belirli konularla özel olarak ilgilenen katılımcılar için özel konuklar ve aktivitelerle bir dizi bir araya gelme fırsatı;
  • Teknoloji, bilim ve eğlence dünyasından önde gelen düşünce sahipleri ve etki yaratan insanlarla ilgi çekici ve ilham verici öğle yemeği oturumları
  • Teknik mükemmellikleri, yenilikleri ve benzersiz tasarımlarıyla öne çıkan iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac uygulamalarının ödüllendirildiği Apple Tasarım Ödülleri.

Belirli Dünya Geliştiriciler Konferansı oturumları hafta boyunca WWDC web sitesinde (developer.apple.com/wwdc/videos) ve WWDC uygulamasında canlı yayınlanarak dünyanın her yerindeki geliştiricilere en yeni bilgilere gerçek zamanlı erişme fırsatı sunulacak. Tüm teknik oturumların videoları da her günün sonunda izlenebilecek.

Bilet ve daha fazla bilgi ve bilgi güncellemeleri için, lütfen Apple Worldwide Developers Conference 2015 web sitesini (developer.apple.com/wwdc) ziyaret edin.

Apple dünyanın en iyi kişisel bilgisayarları olan Mac’leri ve OS X, iLife, iWork ve profesyonel yazılımları kendisi tasarlar. Apple, iPod’ları ve iTunes çevrimiçi mağazasıyla dijital müzik devriminin lideridir. Apple çığır açan iPhone ve App Store ile cep telefonunu yeniden icat etmiştir ve iPad ile mobil ortam ve bilgi işlem cihazlarının geleceğini tanımlamaktadır.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER