Teknoloji

Apple kendi Wi-Fi çipini geliştirme çalışmalarını durdurdu

apple wi-fi

Apple bileşen üretimini kendi bünyesinde geliştirerek üçüncü taraflara olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. Şirket bu hedef doğrultusunda en ciddi adımları A ve M serisi işlemcileriyle atmıştı. Apple Wi-Fi çipi, 5G modem ve hatta ekran üretimini de kendi bünyesinde gerçekleştirmek istiyor.

Ancak şirket bu yolculuğunda bir geri adım atmış veya bir mola vermişe benziyor. Tecrübeli analist Ming-Chi Kuo’nun en güncel analizine göre, Cupertino merkezli şirket kendi Wi-Fi çipini geliştirme planını şimdilik askıya aldı. Apple’ın yine Broadcom’un ürettiği Wi-Fi bağlantı çiplerini kullanmayı sürdüreceği söyleniyor.

Apple Wi-Fi çipi yerine 5G çipi geliştirmeye odaklanacak

Bu tercihte öncelik sıralaması etkili olmuşa benziyor. Şirketin kendi çipini geliştirme konusunda önceliği 5G çiplerine verdiği belirtiliyor. Apple hâlihazırda telefonlarında kullandığı 5G çiplerini Qualcomm’dan alıyor. Bu iki şirketin yakın geçmişte mahkemelik olduğunu unutmamak gerekiyor.

Şirketin iPhone 15 serisiyle birlikte ürün portföyünde Wi-Fi 6E dönemine geçiş yapması bekleniyor. Kuo’ya göre, Apple Wi-Fi + Bluetooth çipi için çalışmalarını sürdürüyor. Apple’ı yakından takip eden gazeteci Mark Gurman da şirketin Wi-Fi + Bluetooth çipi için hazırlıklara başladığını belirtmişti.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER