Ana Sayfa Ürünler Giyilebilir Geliştiriciler için Apple WatchKit yayınlandı, başlangıçta yerel uygulamalar olmayacak

Geliştiriciler için Apple WatchKit yayınlandı, başlangıçta yerel uygulamalar olmayacak

apple-watch-191114

Apple Watch’un tam olarak ne zaman çıkacağı hâlâ belli değil, Apple “2015’in başları” gibi geniş bir zaman aralığını vermeye devam ediyor. Ne var ki, söz konusu zamana doğru da hızla ilerliyoruz. Apple da saatin piyasaya çıkışının yaklaştığını hatırlatan bir adım attı ve akıllı saat için uygulamalar geliştirmeye olanak sağlayacak WatchKit geliştirme araçlarını yayınladı.

WatchKit araçları sayesinde geliştirciler Apple Watch için geliştirdikleri uygulamanın nasıl çalışacağını, saatle nasıl etkileşim kurmayı sağlayacağını görme ve test etme fırsatı verecek. Ancak WatchKit’ten anlaşılana göre, Apple başlangıçta doğal uygulama desteğine izin vermeyecek. Bu desteğin 2015’in ilerleyen zamanlarında sunulması bekleniyor.

Geliştiricilerin uygulamalarını Apple Watch’a sokmaları için üç farklı seçeneği bulunuyor. Bunlardan ilki çoğu akıllı saatte, özellikle de Android Wear’da bulunduğu gibi, aksiyon alınabilir bildirimler geliştirme. Kullanıcılara mesajları cevaplama veya akıllı ev ürünlerini kontrol etme ve benzeri işlevleri bildirimler üzerinden gerçekleştirme fırsatı verilebilecek.

İkinci olarak geliştiriciler Glances ekranına çeşitli bilgi uygulamacıkları ekleyebilecekler, tıpkı Android Wear’da görülen haberler veya spor kartları gibi. Son olarak kendi arayüzü ve özellikleri olan, bunun yanı sıra Handoff gibi iOS özelliklerine de entegre edilebilen, Apple Watch’tan diğer Apple cihazlarına geçişi kolaylıkla sağlayan ve AirPlay’den de yararlanabilen saat uygulamaları da geliştirilebilecek.

WatchKit’ten anlaşılana göre, Apple Watch’un iki farklı ekran çözünürlüğü bulunuyor ve geliştiriciler uygulamalarını bu çözünürlüklere göre optimize edebilecek. 1.5 inç ekranlı küçük model 272 x 340 piksel çözünürlüğü desteklerken, 1.65 inç modelin çözünürlüğü ise 312 x 390 piksel olacak.

Test ortamının ortaya çıkmasıyla birlikte Apple Watch’un nasıl çalıştığına dair daha fazla sunumu internet ortamında görmeye başlayacağız.

 

Güncel teknoloji haberleri her sabah posta kutunuzda. Hemen abone ol!

Huawei P40 İncelemesi

Her ne kadar şu sıralar Huawei P40 serisinin dikkatleri üzerine çeken, en iyi performansı sunan modeli P40 Pro olsa da, bu seriye adını veren...

TCL 10L İncelemesi

Uzun yıllar boyunca başka şirketler için telefon üreten TCL, artık kendi markasını kullandığı cihazlarla akıllı telefon pazarında boy gösteriyor. Bu yolculuğa TCL Plex ile...

‘Yeni normal’de MediaMarkt’ta alışveriş nasıl oluyor? [Video]

MediaMarkt mağazaları mart ayının sonlarına doğru yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir amacıyla geçici olarak kapatılmıştı. Salgının ilk dalgasının atlatıldığına dair işaretlerin ardından devlet...

MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyası ile tüm ihtiyaçlarınız için kaçırılmayacak fırsatlar

Türkiye'nin dört bir yanındaki MediaMarkt mağazaları sağlıklı bir alışveriş ortamı için yürütülen 3 kademeli bir hijyen planı çerçevesinde bugün kapılarını açtı. MediaMarkt, mağazaların yeniden...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun