Apple Watch Windows 95 çalıştırıyor – Video

Eskileri yeni donanımlarda çalıştırmaya meraklılar Apple Watch'a özel ilgi duyuyor

Apple Watch’ta Windows 95 çalıştırmanın herhangi bir işlevselliği yok, ancak oldukça ilgi çekici olduğunu kabul etmek gerekiyor. Tabii ki, bir de bu işi deneyenlerin sabırlı olması, Windows 95’in açılması için biraz beklemeleri şart.

Nick Lee adlı bir geliştirici YouTube’da Apple Watch üzerinde Windows 95’i çalışır hâlde gösteren bir video yayınladı. İşletim sistemi Apple’ın akıllı saati üzerinde epey yavaş şekilde işliyor, ancak tahmin edilenden daha fazla kullanışlı olduğunu söylemek gerekiyor.

Lee’nin konuyla ilgili olarak yayınladığı blog yazısında Apple Watch’un teknik özelliklerinin tipik Windows 95 bilgisayarının çok üzerinde olduğunun altını çiziyor, böylelikle Microsoft’un eski işletim sistemini rahatlıkla çalıştırmasını beklediğini dile getiriyor. Ancak öncelikle geçmesi gereken birkaç engel karşısına çıkmış. Bunun arasında Apple’ın Watch üzerine yeni işletim sistemi eklenmesini engelleyen tedbiri de bulunuyormuş.

Windows 95’in çalışmasını sağlamak adına Lee, Apple’ın geliştirici yazılımını pek alışılmadık yöntemlerle modifiye etmiş. Bu sayede Windows 95’i, işletim sisteminin çalışmasını sağlayacak ortamı sağlayacak şekilde bir Watch uygulamasına dönüştürmeyi başarmış.

Ayrıca Lee’nin Apple Watch’un kullanımda olmadığı zamanlarda hemen kapanmaya yönelen ekranıyla da baş etmesi gerekmiş. Bunun için Watch’un kenarındaki kadranı sürekli döndüren motorlu tüp yapmış ve saatin uykuya kalmasını engellemiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Final Cut Pro ve Logic Pro için M1 Pro ve M1 Max gücünden yararlanacak güncellemeler

Sonuç olarak karşımızda epey yavaş, ancak etkileyici biçimde işlevsel bir saat bulunuyor. Lee, Watch’un yazılımını Windows 95’e sadece tek bir parmak ucunu takip etmesini sağlayacak şekilde değiştirmiş, fare imlecinin ekrana tıklatılarak istenen noktaya gitmesini sağlamış. Daha fazla detayı Lee’nin yazısında bulmak mümkün oluyor.

Geliştiriciler çeşitli nedenlerden dolayı klasik oyunları ve uygulamaları normalde hiçbir işlevi olmayacak şekilde güncel donanımlarda çalıştırmaktan büyük zevk alıyor. Windows 95’i Apple Watch’ta çalıştırma denemesi de buna güzel bir örnek oluyor.

Facebook şirket adını değiştirmeyi planlıyor

Facebook ana şirket adını değiştirmeye hazırlanıyor. The Verge sitesinin haberine göre, yeni isim şirketin "metaverse" inşa etme planını yansıtacak. İsim değişikliğinin gelecek hafta gerçekleştirilecek...

Netflix popüler içeriklerini sıralama kriterini değiştiriyor

Netflix popüler içeriklerini abonelerinin görebileceği şekilde sıralarken uyguladığı kriterleri değiştiriyor. Şirket şimdiye kadar içeriklerin ilk iki dakikalarının yayına girdikleri 28 gün içindeki izleme sayılarını...

Apple 140W güç adaptörüyle ilk GaN şarj cihazını sunuyor

Apple'ın yeni 16 inç MacBook Pro'ya güç sağlamak için geliştirdiği, yeni MagSafe şarj kablosuyla çalışan yeni 140W güç adaptörün  USB-C Power Delivery 3.1 standardını...

Instagram’dan ortak paylaşım ve diğer ilgi çekici yeni özellikler

Instagram, iki kullanıcının tek bir akış gönderisinin veya Reels videosunun sahipliğini ortaklaşa paylaşmasına olanak tanıyan yeni bir özellik olan "Collabs"in, yani "Ortak Çalışmalar"ın duyurulmasıyla...