Apple Watch’un ekranı suyun altında nasıl kontrol edilir? – Video

Apple Watch ilk günden bu yana suyun altında çalışma sertifikasına sahip. Böylelikle kullanıcılar yüzme verilerinin de kaydını tutabiliyor. Saatin dokunmatik ekranının suyun altında kontrol etmek tam anlamıyla mümkün olmasa da, Rafael Zeier isimli bir yüzücü bunun yapmanın yolunu buldu.

Apple’ın yeni akıllı saati Watch Ultra‘da kullanıcıların bir egzersiz veya sistem aksiyonunu başlatmasını sağlayan “Action” (Aksiyon) isimli bir buton yer alıyor. Böylelikle yüzücüler suyun altında “Depth” (Derinlik) uygulamasını başlatabiliyor. Ancak her zaman bu yeterli olmayabiliyor.

Saat suya daldırıldığında dokunmatik ekran işlemez hâle geliyor ve kullanıcılara da yapacak pek bir şey kalmıyor. Geçtiğimiz yıl watchOS 8 ile saatlere gelen Assistive Touch özelliği ise kullanıcılara sistem arayüzünde kıstırma veya sıkıştırma gibi hareketlerle gezinme imkanı veriyor. Zeier de bu özelliğin varlığını hatırlamış gibi görünüyor.

Apple Watch Ultra’da Assistive Touch’ı çalıştıran Zeier, böylelikle sadece el hareketleriyle akıllı saatini suyun altında kontrol etmeyi başardı. 9to5Mac sitesine konuşan Zeier “Bunun mümkün olacağını asla düşünmezdim. Ancak saat tıpkı suyun üstündeymiş gibi iyi çalıştı” ifadesini kullandı. Zeier’in YouTube’da yayınladığı video da saatin suyun altında nasıl kontrol edilebileceğini gösteriyor.

Apple Watch modellerinin büyük kısmı 50 metre derinliğe kadar suya dayanıklı. Watch Ultra’da ise dayanıklılık 100 metreye çıkıyor. Gelişmiş özellikleri Watch Ultra’yı profesyonel dalgıçlar için de uygun cihazlar arasına yerleştiriyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun