Apple Watch Series 8 sahiplerinin ateşinin olup olmadığını anlayabilecek

Yakında çıkacak olan Apple Watch Series 8’in ateşinizin olup olmadığını anlayabilen bir vücut ısısı sensörüyle gelebilir. Bloomberg muhabiri Mark Gurman, akıllı saatin size tam bir ölçüm vermek yerine, vücut sıcaklığındaki bir artışı tespit edebileceğini düşünüyor. Bunun ardından sizi bir doktorla konuşmaya veya bir termometre kullanmaya teşvik edecek.

Gurman, vücut ısısı sensörünün hâlâ dahili testlerden geçmesi gerektiğini ve geçerse Apple’ın bu özelliği Watch Series 8’e ve ekstrem spor sporcuları için çıkaracağı söylenen daha “sağlam” akıllı saate dahil etmesinin beklendiğini söylüyor. Yakında çıkması beklenen yeni giriş seviyesi Apple Watch SE ise, muhtemelen sensöre sahip olmayacak.

Yeni bir vücut ısısı sensörünün söylentileri bir yılı aşkın bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Gurman bu ihtimale ilk olarak Haziran 2021’de dikkat çekmişti. Daha sonra bu yılın ocak ayında tahmininden geri adım attı. Daha sonra, nisan ayında bir kez daha rotayı tersine çevirdi ve bir vücut ısısı sensörünün “bu yıl kadar erken” olmasını bekleyebileceğimizi belirtti. Apple tedarik zinciri analisti Ming-Chi Kuo da sensörün bu yıl içinde saatlerde piyasaya çıkacağına inanıyor.

Gurman ve The Wall Street Journal‘ın önceki haberleri, vücut ısısı sensörünün doğurganlık takibi için de kullanılabileceğini gösteriyor. Vücut sıcaklığındaki değişiklikler, birinin ne zaman hamile kalma olasılığının daha yüksek olduğunu belirlemesine veya ne zaman adet görebileceğini tahmin etmesine yardımcı olabilir. Gurman, en son haberinde yalnızca ateş tespitinden bahsetti, bu nedenle Apple’ın döngü izleme yeteneklerini nasıl geliştirebileceği hâlâ belirsiz görünüyor.

Apple Watch Series 8 donanımında beklenen diğer değişiklikler

Vücut ısısı sensörünün yanı sıra Gurman, Apple Watch’un donanımında yapılacak diğer değişikliklerin muhtemelen daha küçük çapta olacağını söylüyor. Ayrıca üst düzey modellerde daha iyi bir ekran olasılığına işaret ediyor. Gurman geçen hafta ise, Series 8 işlemcinin önceki S7 ve S6 yongaları ile aynı performans düzeyine sahip olacağı tahmininde bulunmuştu. 2023’e kadar bu alanda bir yükseltme görmeyeceğiz. Fitness odaklı olacağı söylenen yeni AirPods Pro modeli ise, büyük olasılıkla bu yıl sıcaklık veya kalp atış hızı algılama özellikleriyle gelmeyecek.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun