Apple Watch Series 3’te aktivite takibi sağlayan kayak ve snowboard uygulamaları

apple watch series 3 kayak snowboard
Alp Disiplini milli sporcusu Ayşe Durlu

Apple Watch’un kayakçı ve snowboardcular için sunduğu işlevlerin daha da artacağını haber vermiştik. App Store’daki uygulamalarda yapılan yeni güncellemeler sayesinde, kullanıcılar aktivitelerini Apple Watch Series 3’ü kullanarak takip edebilecek. Watch kullanıcıları bundan böyle kayma verilerini kaydedebilir, dikey iniş bilgilerini ve diğer istatistikleri görebilir ve doğrudan Apple Watch Aktivite uygulamasına aktif kalori ölçümleri ekleyebilirler.

Ayrıca geliştiriciler Apple Watch Series 3’te bulunan yerleşik GPS ve altimetrenin yanı sıra watchOS 4.2 ile yayınlanan özel antrenman API’lerini de kullanarak yeni ölçümlerin takip edilebilmesini sağlıyor. snoww, Slopes, Squaw Alpine, Snocru ve Ski Tracks uygulamalarında yapılan güncellemeler sayesinde kayma aktivitelerinde artık takip edilebilen yeni ölçümler şunlar:

  • Toplam dikey iniş ve yatay mesafe
  • İniş sayısı
  • Ortalama ve maksimum hızlar
  • Geçirilen toplam süre
  • Yakılan kalori

Uygulamalar otomatik olarak duraklayıp devam edebiliyor ve kullanıcılar Aktivite halkalarını bu uygulamalarla tamamlayabiliyor. Antrenman bilgileri, kullanıcının izin vermesi halinde iPhone’daki Sağlık uygulamasına da kaydediliyor. Kullanıcılar kayma verilerini takip etmek için sadece Siri’yle konuşarak Slopes ve snoww uygulamalarını başlatabiliyor.

“Kayma aktivitelerinin detaylarını Apple Watch ile takip edebilmek, antrenman yapan sporculardan kayakçılara ve sadece aktif bir eğlence arayışında olan kişilere kadar herkes için son derece değerli bir özellik” diyen Olimpiyatlarda Tümsekler dalında Altın Madalyaya sahip Squaw Alpine Mountain Elçisi Jonny Moseley sözlerini şöyle sürdürdü: “Apple Watch için Squaw Alpine uygulaması, ailemle kayak yaparken çocuklarımın dağdaki yerlerini tam olarak takip etmemin yanı sıra performanslarımızı da karşılaştırabilmemizi sağlıyor. Bu sayede hem oğullarımın nerede olduklarını izliyor hem de günümüze biraz rekabet ve eğlence katabiliyorum.”

snoww uygulamasını, geliştiricisi Eddy Healey ile deneyimleyen Alp Disiplini milli sporcusu Ayşe Durlu “Hiçbir zaman unutmayacağım bir deneyim oldu benim için, Apple Watch’u, snoww uygulaması ile kayak antrenmanlarımda kullanacağım hiç aklıma gelmezdi. Sunduğu özellikleri deneyimledikten sonra artık antrenmanlara bileğimde Apple Watch olmadan çıkmayı düşünmüyorum.” dedi.

“Apple Watch Series 3 ve watchOS 4.2’nin sunduğu olanaklarla yaptığımız güncellemelerden büyük heyecan duyuyoruz” diyen snoww uygulamasının geliştiricisi Eddy Healey sözlerini şöyle sürdürdü: “snoww’u dağdayken yapılan kısa etkileşimleri ve hızlı bakışları dikkate alarak tasarladık. Dolayısıyla bu güncellemeler alakalı ölçümleri doğru bir şekilde kaydetmemizi kolaylaştırdı ve kullanıcılarımıza eğlenceli ve sosyal bir deneyim sunmamıza yardımcı oldu.”

Güncellenen uygulamalar şimdi App Store’dan edinilebilirken, kullanım için saatin watchOS 4.2 veya daha yeni sürümle çalışması gerekiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER