Apple Watch SE (2. nesil) İncelemesi

watchOS 9'un da katkısıyla birçok açıdan ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayacaktır

Apple Watch SE 2. Nesil, bütçesini zorlamadan bir Apple akıllı saatinin sunmuş olduğu temel imkanlardan ve kolaylıklardan yararlanmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri. Daha önce yayınladığımız Apple Watch SE birinci nesil incelemesindeki puanları fazla değiştirmedik, yazılım ve kullanım tarafında hafif puan artırımları yaptık. watchOS 9 ile birçok kullanışlı özellik gelirken, Series 8 ve Ultra'da da yer alan çift çekirdekli S8 işlemci, bu akıllı saatin hızlı ve akıcı biçimde işlemesini sağlıyor.

DEĞERLENDİRME

Tasarım
90 %
Ekran
95 %
Pil Ömrü
80 %
Yazılım
96 %
Özellikler
90 %
Kullanım
92 %

Apple’ın akıllı saat ürün yelpazesi 2022 sonbaharında kapsamlı bir yenilemeden geçti. Öncelikle uzun zamandır en ucuz seçenek olan satışta olan Apple Watch Series 3 en sonunda satıştan kalktı. Apple Watch Ultra gibi, daha sağlam kasalı, büyük ekranlı ve zorlu doğa sporlarına has özellikler içeren üst seviye bir model getirildi. Apple Watch Series 8, serinin devamı niteliğinde bir ürün olarak seçenekler arasında yer alırken, Apple’ın ilk kez 2020 yılında, daha uygun fiyata güncel özellikler ve performans sunan bir akıllı saat modeli olarak çıkardığı SE, 2. nesil versiyonuyla karşımıza çıktı. Görünüş açısından herhangi bir fark olmasa da, güncellenen işlemcisi ve watchOS 9 ile birlikte sunulan yeniliklerle birlikte 2. nesil Apple Watch SE, bir Apple akıllı saati isteyenler için fiyat-performans grafiğinde iyi bir noktada duruyor. Birkaç haftadır bileğimizde taşıdığımız bu akıllı saat ile ilgili öne çıkan özellikler ve yorumlar Apple Watch SE 2. nesil inceleme yazımızda ve videomuzda yer alıyor.

apple watch se 2. nesil satın al

Apple Watch SE (2. Nesil) [GPS 44 mm]

 • Fitness ve sağlık durumunuzu takip etmeniz, bağlantıda ve güvende kalmanız için gereken her şey bileğinizde.
 • Farklı boyut ve renk seçenekleri, onlarca kayış ve ilgi alanlarınıza hitap eden komplikasyonlara sahip saat kadranları
 • Trafik Kazası Algılama, Düşme Algılama ve Acil SOS özellikleriyle ihtiyacınız olduğunda yardım alın.
 • 50 metreye kadar suya dayanıklılık.

Apple Watch SE 2. nesil inceleme: Tasarım ve Ekran

Apple Watch SE’nin 2. nesil versiyonu tasarım anlamında herhangi bir değişikliğe uğramıyor. 2020 sonbaharında gördüğümüz ilk SE ile aynı görünümü koruyor. Saatin ön tarafında sağlam bir cam varken arkada bulunan sensörlerin olduğu bölüm safir kristal camdan yapılmış. Kasanın geri kalan kısmı ise alüminyumdan oluşuyor. Apple, arka kasanın yeniden tasarlandığını ve karbon ayak izini yüzde 80’in üzerinde azaltan yeni bir sürecin kullanıldığını belirtiyor. Ayrıca kasa da yüzde 100 oranında geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretiliyor. Yani, 2. nesil Apple Watch SE, birinci nesil versiyona göre daha çevre dostu bir ürün.

apple watch se 2. nesil inceleme

Öte yandan Apple Watch SE 2 modeli de 50 metre suya dayanıklı tasarıma sahip. Böylelikle açık suda veya havuzda akıllı saati bileğinizde taşıyabilir, yüzme antrenmanlarınızı kaydedebilirsiniz. Bunun dışında sörf ve bunun gibi aktivitelerde ya da duşta da Apple Watch SE sağlam kalacaktır.

Renk seçenekleri açısından Apple Watch SE, biraz daha yalın çizgide ilerliyor. Series 8’de görmüş olduğumuz farklı renkler ve malzeme seçenekleri burada yok. Gece Yarısı, Yıldız Işığı ve Gümüş renk seçenekleri sadece alüminyum kasada geliyor. Series 8’de görmüş olduğumuz paslanmaz çelik kasa seçeneği burada yok. 40mm ve 44mm’lik kasa büyüklükleri yine mevcut. Apple Watch Series 7 ile birlikte kasanın büyüdüğünü, 41 ve 45mm’lik büyüklüklerin sunulduğunu görmüştük. Daha önce Apple Watch Series 8’i kullandıktan sonra, daha küçük boyutlu ve ekranlı SE 2. nesil modeline geçiş yaptım. Yine de, saatin boyutlarına veya ekranına alışmak çok uzun sürmedi. Tabii ki, daha büyük boyutlu bir ekranın bulunması saati daha şık gösteriyor, kadranlar daha göze hoş geliyor. Buna rağmen SE’nin parlak ekranının da iyi bir görüş ve kullanıcı deneyimi sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

apple watch se 2. nesil inceleme

Apple Watch SE 2’nin elimizdeki 44mm’lik kasalı modelinde 1.78 inçlik kare ekran var. Ekranın köşeleri, saatin köşelerine uygun şekilde yuvarlatılmış. Ekran çerçevesi Series 8’dekine göre biraz daha kalın. Yine de kenardan kenara bir görünüm elde ediliyor. Saatin ön yüzü Ion-X güçlendirilmiş camla kaplı. Saati yaklaşık bir buçuk aydır bileğimde taşıyorum. Tabii ki, kullanırken dikkat ediyorum, ancak şimdiye kadar bir çizik veya aşınma görmedim. Retina LTPO OLED ekran 1000 nitlik maksimum parlaklığa sahip. Bu sayede parlak güneş ışığı altında da iyi bir görünüm sunuyor. 448 x 368 piksel çözünürlük de 326 ppi ile fazlasıyla keskin ve net yazılar, grafikler sunuyor. Keskinlik ve derin siyah renkler sayesinde saat kadranları ve diğer unsurlar etkileyici şekilde gösteriliyor.

Apple Watch Series 7 ve 8 gibi modellerde Hep Açık Ekran özelliği var. Yani saati aktif biçimde kullanmıyor olsanız bile ekranda saati görmeniz mümkün. İlk versiyonda olduğu gibi 2. nesil Apple Watch SE’de de bu özellik yok. Saati kullanmadığınız zamanlarda ekran tamamen kararıyor. Saatin kaç olduğunu görmek isterseniz, bileğinizi hafifçe kendinize doğru çevirmeniz gerekiyor. Eğer daha önce Hep Açık Ekran’lı bir Apple Watch kullanmadıysanız, bu durum sizin için çok zahmetli olmaz, ancak sürekli açık ekranın rahatlığına alıştıktan sonra insan geri dönmek istemiyor. Tabii ki, Hep Açık Ekran’ın olmamasının pil ömrüne olumlu katkısı bulunuyor.

apple watch se 2. nesil inceleme

Saatin dokunmalara verdiği tepkiler hızlı, ekranı dokunarak kontrol etmek kolay. Bununla birlikte sağ kenarda yer alan Digital Crown da iyi iş görüyor. Bunun hemen altında mikrofon var. Yan tuş da hemen altta yer alıyor. Karşı kenarda ise güçlü bir hoparlör mevcut. Arkada ise kalp hızı ölçümü için yerleştirilmiş sensör bulunuyor.

Kayış seçenekleri açısından Apple Watch SE 2. nesil bir hayli zengin. 40mm veya 44mm kasalarla uyumlu olan kayışları bu akıllı saatle kullanabilirsiniz. Örneğin uzun zaman boyunca Apple Watch Series 3 kullandınız ve şimdi 2. nesil SE’ye geçmek istiyorsunuz. Eski saatinizin kayışlarını da yeni saatinizle kullanmanız mümkün. Saat kadranlarıyla birleştirdiğinizde, Apple Watch SE 2. nesil de özelleştirilebilirlik açısından bir hayli geniş alan tanıyor.

Apple Watch SE 2. nesil: Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz

Sağlıklı yaşam ve egzersiz bu akıllı saatin ana odak noktaları olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar Apple Watch Series 8’de gördüğümüz kanda oksijen düzeyi ölçümü veya EKG gibi özellikler olmasa da, kalp hızı ölçümü, kalp hızı uyarıları gibi özellikler, ilk SE modelinde olduğu gibi burada da mevcut. Üstelik watchOS 9 ile birlikte gelen yenilikler sayesinde Apple Watch SE 2. nesil, sağlıklı yaşam yolculuğunda veya egzersizlerde çok daha fazlasını sunuyor.

apple watch se 2. nesil inceleme

watchOS 9 ile birlikte Antrenman uygulamasında daha fazla özelleştirme yapabilir, antrenman yaparken Kalp Atış Hızı Bölgelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Adım Uzunluğu, Yerle Temas Süresi, Dikey Salınım gibi gelişmiş fitness detayları gösteriliyor. Uyku uygulamasında ise uyku evrelerini (REM, yüzeysel, derin) hem saat üzerinde hem de bağlı iPhone’daki Sağlık uygulamasında görme imkanını sağlıyor. Ne var ki, kanda oksijen düzeyi ölçümü veya vücut sıcaklığı ölçümü olmadığı için, uyku sırasında bu verilerin takibi yapılmıyor. Farkındalık uygulaması ise strestli anlarda düşünme veya nefes seanslarıyla kendinize gelmenize, biraz soluklanmanıza yardımcı oluyor.

Kısacası, Apple Watch SE 2. nesil, birinci nesil SE’de gördüğümüz temel seviyedeki sağlık özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Öte yandan sahip olduğu ivmeölçer, altimetre ve bunun gibi sensörler sayesinde içeride ve dışarıda yapılan egzersizlerde yüksek doğruluklu veri takibi yapabiliyor. Daha önceki Apple Watch incelemelerimizden ölçümlerde Apple’ın akıllı saatinin iyi bir performans gösterdiğini biliyoruz. Aynı çizgi Apple Watch SE 2. nesil tarafından da sergileniyor.

apple watch se 2. nesil inceleme

Daha önce Apple Watch’a gelmiş olan Düşme Algılama özelliğinin yanında şimdi, Trafik Kazası Algılama özelliği de bulunuyor. Apple, iPhone 14 serisiyle birlikte akıllı telefonlarında sunduğu bu önemli özelliği, Series 8 ve Ultra’nın yanında 2. nesil Apple Watch SE’ye de sunuyor. Ciddi bir trafik kazası geçirmeniz durumunda Apple Watch SE bunu algılıyor ve sizi otomatik olarak acil servis hattına bağlıyor, ilgili görevlilere ve acil durum kişilerine konumunuzu bildiriyor. Eğer bileğinizde hücresel bağlantı destekli bir SE varsa, akıllı saat aramayı kendisi üzerinden yapacaktır. Eğer sadece GPS özellikli bir Apple Watch SE 2 kullanıyorsanız, arama işlemi için yakınlarda iPhone’un bulunması gerekiyor.

Apple Watch SE 2. nesil: Performans, Pil ve Bağlantı Özellikleri

Apple Watch SE 2. nesil, çift çekirdekli Apple S8 işlemciye sahip. Bu işlemci Series 8 ve Ultra modellerinde de mevcut. En son nesil işlemcinin kullanılması, performans açısından Apple Watch SE 2. nesil modelinin hızlı şekilde işlemesine olanak sağlıyor. Uygulamaların açılışı, kadranlar arasında sürükleyerek geçiş yapma, Siri’ye komut verme ve bunun gibi işlerde SE 2. nesil iyi şekilde işliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ekrana dokunarak uygulama açma veya sayfada kaydırma gibi işlerde de S8 işlemci işini iyi şekilde yapıyor.

Her ne kadar Apple belirtmese de, akıllı saatin 1 GB RAM ve 32 GB dahili hafızaya sahip olduğunu anlıyoruz. Bu yüksek kapasite, Watch uygulaması üzerinden, daha fazla müzik parçasını SE’nin dahili hafızasına aktarmaya olanak sağlıyor. Mikrofon ve hoparlörün konumundan kısaca bahsetmiştim, dahili mikrofon ses kaydını anlaşılır ve net biçimde yapıyor. Hoparlörün de ses çıkış şiddeti bir akıllı saat için gayet yüksek. Telefon görüşmelerinizi, ihtiyaç duyduğunuzda saat üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Öte yandan Sesli Notlar da, kaliteli mikrofon sayesinde anlaşılır nitelikte sesli kayıtlar almanıza izin verecektir.

apple watch se 2. nesil inceleme

Pil, en önemli noktalardan bir tanesi. Apple Watch SE 2. nesil modelin elimizdeki 44mm versiyonu 296 mAh kapasiteli pile sahip. Apple, SE için de 18 saate kadar pil ömrü veriyor. Ben kullanımım süresince genellikle 24 saatin üstünde, 30 saate kadar bir tek şarj süresine ulaştım. Akıllı saati genellikle yatmadan önce veya sabah uyandıktan sonra şarj ettim, gece boyunca bileğimden çıkarmadım. Elimdeki modelin sadece GPS özellikli olması, Hep Açık Ekran’ın bulunmaması ve ekran boyutunun küçük olması, Apple Watch Series 8’dekine göre biraz daha tek şarj süresine ulaşmama yardımcı oldu. Her ne olursa olsun, kesintisiz bir kullanım için akıllı saati gece yatmadan bir ila bir buçuk saat önce veya sabah uyandıktan hemen sonra şarj etmenizi tavsiye ederim. Kutudan çıkan USB-C manyetik şarj kablosunu bilgisayara veya uygun bir adaptörle prize bağlayarak şarj edebilirsiniz.

Bağlantı özelliklerine baktığımızda, Apple Watch SE 2. nesil sadece GPS ve GPS + Cellular özellikli versiyonlarla sunuluyor. Bizim elimizdeki model sadece GPS özellikli. Bunun en büyük katkısı pil ömrünün pratikte biraz daha uzun olması oluyor. Ancak Cellular versiyon da, özellikle yaz aylarında, telefonun fazla taşınmak istenmediği zamanlarda büyük rahatlık sağlıyor. Nasıl bir insan olduğunuzu, içeride mi yoksa dışarıda mı daha çok vakit geçirdiğinizi göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz. Bu arada, GPS + Cellular versiyonlar sadece Turkcell aboneleri tarafından hatlarıyla kullanılabiliyor. Hücresel bağlantı özellikli bir akıllı saatin sunduğu deneyim için geçen yaz yayınladığımız Apple Watch Series 7 Cellular incelememize göz atmanızı tavsiye ederim.

Apple Watch SE 2. nesil: Yazılım

Apple Watch SE 2. Nesil modelinde watchOS 9 yüklü olarak geliyor. Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz bölümünde, bu akıllı saatin watchOS 9 ile birlikte Antrenman ve Uyku uygulamalarına gelen yenilikler sayesinde daha kapsamlı sağlık ve egzersiz özelliklerini sunduğunu söylemiştim. Bu arada İlaçlar uygulamasının da watchOS 9 ile birlikte geldiğini ve 2. Nesil SE kullanıcılarının düzenli olarak kullandıkları ilaçların takibini doğrudan akıllı saatlerinin üzerinden yapabildiğini söylemeden geçmeyelim. Deneyimin diğer alanlarında da watchOS 9’un getirdiği farklılıkların etkileri görülebiliyor.

apple watch se 2. nesil inceleme

Örneğin Apple Watch SE 2. Nesil’de watchOS 9 ile birlikte gelen Astronomi, Ay, Metropoliten gibi yeni kadranları kullanabilirsiniz. Özellikle 44mm ekranda bunlar bir hayli hoş ve işlevsel görünüyor. Pusula uygulaması da yepyeni bir arayüzle geliyor. Üstelik Pusula Ara Noktaları sayesinde, geçtiğiniz yerlere ara noktalar koyarak geri dönüşlerde bunlardan yararlanarak yolunuzu bulabilirsiniz. Özellikle kırsal alanda veya ormanda, eğer yanınızda telefon yoksa, bu özellik kullanışlı olacaktır. Bildirimlerin iPhone’larda olduğu gibi dikkat dağıtmayacak biçimde gösterilmesi, etkinlikleri doğrudan Takvim uygulaması üzerinden oluşturma imkanı gibi özellikler de watchOS 9 aracılığıyla Apple Watch SE 2. Nesil kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor.

Apple Watch SE 2. Nesil modelinin de kurulumu için bir iPhone gerekiyor. Ve bu iPhone’un da iOS 16 veya daha yeni sürümle yüklü olması gerekiyor. Bu durumda iPhone’unuzun iPhone 8 veya daha yeni olması gerekiyor. 

Apple Watch SE 2. nesil: Sonuç

 • Apple Watch SE (2. nesil) İncelemesi
 • apple watch se 2. nesil inceleme
 • Apple Watch SE (2. nesil) İncelemesi
 • apple watch se 2. nesil inceleme
 • Apple Watch SE (2. nesil) İncelemesi
 • apple watch se 2. nesil inceleme
 • apple watch se 2. nesil inceleme
 • Apple Watch SE (2. nesil) İncelemesi
 • Apple Watch SE (2. nesil) İncelemesi
 • apple watch se 2. nesil inceleme
 • apple watch se 2. nesil inceleme
 • apple watch se 2. nesil inceleme
 • apple watch se 2. nesil inceleme
 • Apple Watch SE (2. nesil) İncelemesi
 • Apple Watch SE (2. nesil) İncelemesi

Artık Apple Watch Series 3 yok. Eğer doğrudan Apple’dan, birinci el bir akıllı saat satın almak istiyorsanız ve bunun için de bütçenizi fazla zorlamak istemiyorsanız, elinizdeki en iyi seçenek 5.999 TL’lik başlangıç fiyatına sahip olan Apple Watch SE 2. Nesil olacaktır.

Her ne kadar 2020 yılında gördüğümüz birinci nesil SE modeline göre fazla bir farkı olmasa da, çift çekirdekli Apple S8 işlemci performans tarafında akıllı saatin güncel noktaya çekilmesine yardımcı oluyor. Üstelik bu performans güncellemesi, saatin ilerleyen güncellemeleri de daha rahat şekilde kaldırmasına izin verecektir. Öte yandan watchOS 9 ile birlikte gelen birçok yenilik, Apple Watch SE 2. Nesil modelinin birçok açıdan bir akıllı saatten beklentilerinize iyi şekilde cevap vermesine izin verecektir. Sağlık, egzersiz, günlük kullanım gibi birçok farklı alanda watchOS 9, deneyimi ileri taşıyan özelliklere sahip ve Apple Watch SE 2. Nesil, yenilenen işlemcisi sayesinde bunlardan en iyi şekilde yararlanma imkanı sunuyor.

Apple Watch Series 8’de gördüğümüz EKG, kanda oksijen düzeyi ölçümü veya vücut sıcaklık sensörleri SE modelinde yok. Bunların varlığı, özellikle sağlık durumunun takibi açısından kolaylık sağlıyor. Özellikle yaşınız belli bir seviyenin üstündeyse, özellikle kalp veya solunum sağlığı sizin için önemliyse, bu açıdan fikir verici veriler sunabilen Series 8 modelini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Öte yandan akıllı saat üzerinden döngü izleme gibi bir rahatlığa alıştıysanız ki, Apple Watch SE 2. Nesil de bunu sunuyor, vücut sıcaklığı sensörleri sayesinde daha fazla bilgi ve analiz sunabilen Series 8’i tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Aksi durumda, gün içindeki hareketlerinizi takip edecek, egzersizlerinizi ölçecek, yeri geldiğinde kalp hızınıza bakacak, bağlı iPhone’unuza gelen bildirimleri gösterecek ve yeri geldiğinde telefon görüşmeleri yapmanızı sağlayacak bir akıllı saat isterseniz, Apple Watch SE 2. Nesil de sizin için yeteri kadar isabetli ve ekonomik bir çözüm olacaktır.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER
ÖNE ÇIKANLAR

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Apple Watch SE 2. Nesil, bütçesini zorlamadan bir Apple akıllı saatinin sunmuş olduğu temel imkanlardan ve kolaylıklardan yararlanmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri. Daha önce yayınladığımız Apple Watch SE birinci nesil incelemesindeki puanları fazla değiştirmedik, yazılım ve kullanım tarafında hafif puan artırımları yaptık. watchOS 9 ile birçok kullanışlı özellik gelirken, Series 8 ve Ultra'da da yer alan çift çekirdekli S8 işlemci, bu akıllı saatin hızlı ve akıcı biçimde işlemesini sağlıyor.Apple Watch SE (2. nesil) İncelemesi