Apple Watch Kardia kayış ile felç riskine karşı uyarıyor

apple watch kardia

Apple Watch için Apple tarafından sunulan kayışlar görsel açıdan oldukça şık olsalar da, işlevleri konusunda aynı derecede emin konuşmak pek zor değil. Örneğin, varsayılan Apple Watch kayışlarıyla kalp hareketlerini takip etmek mümkün olmuyor. Bu noktada devreye üçüncü taraf kayış üreticileri giriyor. AliveCor, tıbbi makamlar tarafından onaylanmış Kardia isimli kayışıyla Apple Watch’un sağlık eksenindeki özelliklerini ön plana çıkarıyor.

AliveCor tarafından yapılan açıklamada, Apple Watch Kardia kayışın türünün ilk örneği olduğu belirtildi. Şirketin elektrokardiyogram özelliği taşıyan telefon kılıfları geliştirdiği göz önüne alınınca Kardia kayışın doğal ilerlemenin duraklarından biri olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kardia Watch uygulamasıyla birlikte çalışan kayışta bulunan bir sensöre basarak bir elektrokardiyografi çekilebiliyor. Buna ek olarak, AliveCor tarafından yapılan açıklamada kayış ve uygulamanın atriyal fibrilasyonu tespit ederek kullanıcıları felç riskine karşı uyarabildiği belirtiliyor.

apple watch kardia

Uygulama tarafından toplanan tüm veriler ise Apple’ın Sağlık uygulamasına aktarılıyor. Böylelikle kullanıcıların genel sağlıklarına ilişkin daha iyi bir resim görmesi mümkün hale geliyor. Kardia kayışın fiyatı ve çıkış tarihi konusunda bilgi verilmese de, uygulama şimdiden iOS ve Android platformlarındaki yerini almış durumda.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...