BilimManşetler

Apple Watch’un kalp sağlığı konusunda destek olan başlıca özellikleri

apple watch series 8

Dünyada ve ülkemizde yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan “Kalp ve Damar Hastalıkları”na dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı sağlamak amacıyla her yıl 29 Eylül’de kutlanan Dünya Kalp Günü için Apple, akıllı saati Apple Watch’un kalp sağlığına katkılarıyla ilgili çeşitli bilgileri özetliyor.

Apple, amacının tüketicilerin sağlıkları hakkında bilgi edinmelerini ve sağlıklarının kontrolünü ellerine almalarını sağlamak içi, Apple Watch ve iPhone’da, bilime dayalı bilgiler sunan kişisel sağlık ve fitness özellikleri sunuyor. Apple Watch, kalp sağlığına odaklanan kapsamlı bir çok özelliğe sahip. Apple, zaman içinde Apple Watch’un, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları potansiyel Atriyal Fibrilasyon belirtileri (AFib) konusunda uyardığını ve birçok kişinin kalplerini uzun vadede sağlıklı tutmak için günlük alışkanlıklar oluşturmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Üstelik Apple Watch’un kendilerine nasıl yardımcı olduğunu paylaşan kişilerden her gün mektuplar aldığını da dile getiriyor.

İşte Apple Watch’un kalp sağlığı konusunda yardımcı olan başlıca özellikleri:

Yüksek ve Düşük Kalp Atış Hızı Bildirimleri

apple watch kalp sağlığı bildirimleri

Apple Watch, arka planda, altta yatan ciddi bir durumun belirtileri olabilecek olağandışı yüksek veya düşük kalp atış hızlarını kontrol eder. Bu, kullanıcıların daha fazla değerlendirme gerektirebilecek durumları belirlemelerine yardımcı olabilir. Bir kullanıcının kalp atış hızı, 10 dakika boyunca hareketsiz görünürken 120 bpm’nin üzerinde veya 40 bpm’nin altındaysa, o kullanıcı bir bildirim alır. Kullanıcılar, bpm eşiğini ayarlayabilir veya bu bildirimleri açıp kapatabilir. Tüm kalp atış hızı bildirimleri – tarih, saat ve kalp atış hızı ile birlikte – iPhone’daki Sağlık uygulamasında görüntülenebilir.

Düzensiz Ritim Bildirimleri

Apple Watch’unuzdaki düzensiz ritim bildirimi özelliği, atriyal fibrilasyonu (AFib) düşündürebilecek düzensiz bir ritmi kontrol etmek için zaman zaman kalp atışınıza bakar. Düzensiz ritim bildirimleri, bilekten nabızı algılamak için optik kalp sensörünü kullanır ve kullanıcı dinlenirken kalp atımından atım aralıklarındaki değişkenliği arar. Algoritma art arda AFib’i düşündüren düzensiz bir ritim tespit ederse, bir bildirim alırsınız ve tarih, saat ve kalp atış hızı Sağlık uygulamasına kaydedilir.

AFib, kalbin üst odacıklarının alt odacıklarla senkronize olmadığı bir tür düzensiz kalp ritmidir. AFib’li bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmez. Diğerleri, hızlı kalp atışı, çarpıntı, yorgunluk veya nefes darlığı gibi semptomlar yaşar. Referans cihaz olarak FDA onaylı patch EKG’sinin kullanıldığı bir klinik çalışmada, en son düzensiz ritim bildirim özelliği %88,6 duyarlılık ve %99,3 saptama niteliği göstermiştir.

EKG Uygulaması

EKG uygulaması, tek elektrotlu bir EKG kaydetmek için Digital Crown’a yerleşik elektrikli kalp sensörünü ve arka kristali kullanır. EKG uygulaması daha sonra sinüs ritmi, atriyal fibrilasyon, yüksek nabızlı atriyal fibrilasyon, sonuçsuz veya zayıf kayıt sonucu sağlar ve kullanıcıdan hızlı veya çarpıntı kalp atışı, baş dönmesi veya yorgunluk gibi semptomları girmesini ister.

apple watch ekg nasıl kullanılır

Kaydedilen dalga formu, sonuçlar, tarih, saat ve herhangi bir semptom kaydedilir ve bir klinik uzman ile paylaşmak üzere Sağlık uygulamasından PDF olarak dışa aktarılabilir. Referans cihaz olarak 12 derivasyonlu EKG kullanan bir klinik çalışmada, EKG uygulaması, sınıflandırılabilir sonuçlar için sinüs ritmini sınıflandırmada %99,3 nitelik ve AFib’i sınıflandırmada %98,5 duyarlılık göstermiştir.

EKG uygulamasının teknik incelemesini burada bulabilirsiniz.

Kardiyo Fitness

Kardiyo Fitness, bir VO2 Max tahmini veya vücudunuzun egzersiz sırasında oksijen alma yeteneğini sağlıyor. Geçmişte, bu tipik olarak yalnızca dayanıklılık sporcuları veya – yelpazenin diğer tarafında – Kalp Yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişiler için ölçülüyordu. Bu testler tipik olarak klinikte yapılır ve ortalama bir kişi için oldukça yoğun olabilir.

apple watch series 7 ön inceleme
Apple Watch Series 7

Ancak Amerikan Kalp Derneği, VO2 Max’in genel sağlığın güçlü bir göstergesi olduğunu kabul ediyor ve bu teknolojiyi tüm kullanıcılara sunmaktan heyecan duyuyoruz. Apple Watch, genel sağlık durumunuz hakkında bilgi edinmek için daha düşük egzersiz seviyelerinde bile size bilimsel olarak doğrulanmış bir VO2 Max tahmini verebilir.

Kullanıcılar, sınıflandırmaları ciddi uzun vadeli sağlık koşulları riskleriyle bağlantılı olarak “düşük”e düşerse bildirim almayı bile seçebilirler. Neyse ki bu, daha sık veya daha sıkı egzersiz yaparak geliştirebileceğiniz ve yol boyunca kolayca takip edebileceğiniz bir şeydir.

Kardiyo Fitness teknik incelemesini burada bulabilirsiniz.

Afib Geçmişi

Apple yakın zamanda kalbinizin AFib belirtileri gösterdiği süreyi size tahmin eden AFib Geçmişi’ni duyurdu. Şirket, bunun oldukça önemli olduğunu, çünkü araştırmaların AFib’de harcanan zamanın, semptomların şiddeti, yaşam kalitesi sorunları ve komplikasyon riski ile ilişkili olabileceğini gösterdiğini belirtiyor. .

AFib Geçmişi kullanıcıların uyku, egzersiz ve ağırlık gibi AFib için harcanan süreyi etkileyebilecek belirli yaşam faktörlerini izlemesine olanak tanıyor. Tarihsel olarak, AFib fazla mesaisini izlemenin veya bunları önemli yaşam faktörleriyle karşılaştırmanın kolay bir yolu olmamıştır. Artık bunu sadece bir Apple Watch takarak yapabilirsiniz.

AFib Geçmişi, hem Apple Watch hem de Amerikan İlaç Dairesi onaylı bir referans cihazı takan katılımcılarla yapılan bir klinik çalışmada doğrulandı. Bu çalışma, Apple Watch ile referans cihaz arasındaki haftalık ölçümlerdeki ortalama farkın %1’den az olduğunu gösterdi.

Bu özellik şu anda ABD, Avustralya, Kanada, Avrupa, Hong Kong, Meksika, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve daha fazlası dahil olmak üzere 100’den fazla ülke ve bölgede kullanılabiliyor. Türkiye henüz desteklenen ülkeler arasında yer almıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER