Apple Watch, iPhone ve iOS’in desteklediği sağlık özellikleri

google news abone ol

Sağlıklı kalmanın hepimizin için öncelikliği olduğu yılın bu ilk günlerinde Apple; iPhone, Apple Watch ve kullanılan diğer üçüncü taraf uygulamalarından gelen sağlık verilerini toplayarak ilerleme durumunu tek bir yerde kolayca görmeyi sağlayan iOS tabanlı Sağlık uygulaması ve daha fazlasıyla ilgili bilgileri derledi. Aşağıda sunulan detaylı bilgiler ışığında siz de sağlığınızdaki uzun dönemli değişiklikleri izleyebilmenin veya geniş bir yelpazede sunulan birçok sağlık ölçümü için günlük ayrıntıları inceleyebilmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

1. Apple Watch kardiyo fitness düzeyinizi ölçebiliyor ?

Apple Watch, iPhone ve iOS'in desteklediği sağlık özellikleriApple Watch’un gün boyunca yaptığınız hareketlere dayanarak kardiyo fitness düzeyinizi tahmin edebildiğini biliyor muydunuz? VO2 maks. veya kardiyorespiratuvar fitness, vücudunuzun egzersiz sırasında kullanabileceği maksimum oksijen miktarını gösteriyor. Yüksek VO2 maks. değerleri, daha yüksek kardiyo fitness ve dayanıklılık düzeyleri anlamına geliyor. Buradan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

iOS 14.3 ile yeni özellikle birlikte, Apple Watch şimdi geçmişte klinik testler gerektiren düşük aralıklar dahil olmak üzere, daha geniş bir aralıktaki kardiyo fitness düzeylerini ölçebiliyor. Yakında yaşınıza ve cinsiyetinize göre kardiyo fitness düzeyinizi inceleyerek yüksek, ortalamanın üzerinde, ortalamanın altında veya düşük olmak üzere dört aralık kategorisinden hangisine girdiğini öğrenebileceksiniz. Ayrıca kardiyo fitness düzeyiniz düştüğünde gönderilen bildirimler sayesinde her gün biraz daha fazla hareket etme motivasyonuna sahip olabileceksiniz.

2. Daha fazla uyumayı hedefleyin

Apple Watch, iPhone ve iOS'in desteklediği sağlık özellikleriHepimiz, uykunun sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Apple Watch ve iPhone şimdi yatma zamanını düzenli bir alışkanlığa dönüştürmenizi sağlayacak yönlendirmelerle uyku hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı oluyor. Yeni Rahatlama özelliği, belirli bir saatte yatmadan önce özelleştirilmiş bir rutin oluşturmanıza imkan veriyor. Böylece kolaylıkla gevşemenizi sağlayan bir ses düzenini dinleyebiliyor, favori meditasyon uygulamanızı kullanabiliyor veya günlüğünüzü yazabiliyor ve yatağa zamanında girebiliyorsunuz. Bu özelliği ayarlamak için Sağlık uygulamasının Uyku bölümüne gidin, Uyku’yu Ayarla altında Başlat’a dokuyun ve ekrandaki komutları takip edin.

3. 2021’de daha fazla meditasyon yapın

Apple Watch’taki Nefes uygulamasının yanı sıra, Meditopia, Ten Percent Happier Meditation, Calm ve Shine gibi iPhone ve Apple Watch uygulamaları, sağladıkları yönlendirmelerle dikkatimizi bulunduğumuz ana odaklamamıza yardımcı oluyor ve Sağlık uygulamasıyla doğrudan bağlantı kurarak sağlığınızla ilgili diğer bilgilerle birlikte kaç Farkındalık Dakikası kaydettiğinizi izlemenizi sağlıyor. Diğer haika meditasyon uygulamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

4. Apple Watch ile hedeflerinize ulaşın

Apple Watch, iPhone ve iOS'in desteklediği sağlık özellikleriYeni yılda fitness seviyenizi artırmak için istemediğiniz takdirde yaşam tarzınızda radikal değişiklikler yapmanıza gerek yok. Her gün biraz daha fazla hareket ederek başlayabilirsiniz. Apple Watch’unuz varsa büyük olasılıkla halkalarınızı kapatmaya çalışıyorsunuzdur. Motivasyonunuzu korumak için Hareket, Duruş ve Egzersiz hedeflerinizi artırma veya azaltma (nasıl yapabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz) ve her antrenmana başladığınızda kalori, süre veya mesafe hedefini belirleme seçeneğine sahip olduğunuzu unutmayın.

Apple Watch, iPhone ve iOS'in desteklediği sağlık özellikleri5. Menstrüel döngünüzü takip edin 

iPhone’unuzun Sağlık uygulamasında yer alan Döngü İzleme özelliği, menstrüel döngünüzle ilgili önemli bilgileri kaydetmenize ve bir sonraki âdet döneminizle doğurganlık döneminiz için tahmin edilen zamanları görmenize imkan tanıyor. Geçerli âdet dönemi, kanama, belirtiler, yumurtlama testi sonuçları ve doğurganlık izlemeyle ilgili diğer verileri kolayca kaydedin. Sağlık bilgilerinizin geri kalanında olduğu gibi, kaydettiğiniz her şeyin aygıtınızda şifrelendiğinden emin olabilirsiniz.

iOS 14.3 güncellemesiyle birlikte gelen yeni bir özellik var. Ykında gebelik, emzirme ve hormonal doğum kontrol yöntemi kullanımı gibi menstrüel döngünüzü ve doğurganlık döneminizi etkileyebilecek faktörleri kaydederek tahminlerinizin uygun şekilde ayarlanmasını sağlayabileceksiniz.

Diğer âdet izleme uygulamalarının yanı sıra gebelik ve üreme sağlığıyla ilgili diğer uygulamaları burada keşfedebilirsiniz. Bu uygulamaların birçoğu sizden izin alarak Sağlık uygulamasına bağlanabiliyor. Böylece sağlık verilerinizin tamamını tek bir yerden görebiliyorsunuz.

6. Ellerinizi her seferinde 20 saniye yıkayın 

Hepimiz bazen el yıkama süresini biraz kısa tutuyor olabiliriz. Ancak bugünlerde ellerin gerekli süre boyunca iyice yıkanması her zamankinden daha büyük önem taşıyor. watchOS 7 ile Apple Watch, şimdi el yıkama hareketlerini ve seslerini otomatik olarak algılayabiliyor ve el yıkamayı erken bitirdiğinizde ellerinizi yıkamaya devam etmeniz için 20 saniyelik bir geri sayım sayacı başlatıyor. Hatta eve döndüğünüzde elinizi yıkamanızı hatırlatan anımsatıcılar ayarlayabiliyorsunuz.

7. İşitme duyunuzu koruyun

Bugünlerde konsere gitmiyor veya restoranların gürültülü kapalı alanlarını ziyaret etmiyor olabiliriz. Ancak bu, kulaklığımızdaki ses seviyelerinin uzun vadede işitme duyumuzu etkilemeyeceği anlamına gelmiyor. Sağlık uygulamasının İşitme bölümünü ziyaret ederek son yedi gün içindeki kulaklık ses seviyelerinizin Dünya Sağlık Örgütü tavsiyelerine uygun olup olmadığını kolayca kontrol edebiliyorsunuz.

Apple Watch, iPhone ve iOS'in desteklediği sağlık özellikleri8. Tıbbi Kimlik acil durumlarda size yardımcı olabiliyor

Kolaylıkla oluşturulan Tıbbi Kimlik, ilk müdahale ekiplerinin alerji ve tıbbi durumlar gibi kritik önem taşıyan tıbbi bilgilerinize iPhone’unuzun Kilit ekranından ya da Apple Watch’unuzdan anında erişim sağlamasına imkan vererek acil durumlarda büyük fark yaratabiliyor. Sağlık uygulamasında Tıbbi Kimlik’i nasıl ayarlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

İsterseniz acil durum kişilerinizi de belirtebiliyorsunuz. Böylece iPhone veya Apple Watch’unuzdaki Acil SOS özelliğini kullandığınızda, yakın arkadaşlarınıza veya ailenize bir mesajla birlikte bulunduğunuz konum gönderiliyor.

Apple Watch, iPhone ve iOS'in desteklediği sağlık özellikleri9. Bu bonus denetim listesini gözden geçirin

Tıbbi Kimlik, Acil SOS, düşme algılama ve iPhone ile Apple Watch’taki diğer önemli özellikleri etkinleştirdiğinizi kolayca ve tek bir yerden kontrol etmek için Sağlık uygulamasındaki Sağlık Denetim Listesi’ni ziyaret edin. Nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Apple Watch’unuz varsa hem düzensiz ritim bildirimlerini hem de düşük ve yüksek kalp atış hızı bildirimlerini açık duruma getirerek kalp sağlığınızı koruyabiliyorsunuz. Bu özellikleri etkinleştirdiğinizde, Apple Watch’un arka planda kalp ritminizi kontrol ederek düzensizlik belirtilerini araştırmasına olanak veriyorsunuz. Bir uyarı aldığınızda, hemen harekete geçerek EKG uygulamasıyla bileğinizden elektrokardiyografi çekebiliyor, daha sonra bu bilgileri doktorunuzla paylaşabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple bu sonbaharda bir yeni ürün tufanına başlamaya hazırlanıyor

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple Watch Series 7 Cellular Kutusundan Çıkıyor

Apple Watch Cellular modelleri 24 Haziran itibarıyla Türkiye'de satışa sunuldu. Apple Watch Series 7 ve Apple Watch SE modellerinin hücresel bağlantı özellikli versiyonları ülkemizde...

eSIM nedir, ne işe yarar, destekleyen telefonlar ve operatörler

Akıllı telefonların büyük bir kısmı eSIM desteği sunmuyor. Buna rağmen üst segmentten başlayarak elektronik SIM kartlar için sunulan desteğin yavaş yavaş yaygınlaştığını görüyoruz. Bu...

Apple Watch GPS + Cellular modelleri Türkiye’de

Apple Watch'un hücresel bağlantı imkanı sunan Cellular modeli bugün itibarıyla Türkiye’de kullanıcılarla buluştu. Müşteriler Apple Watch Series 7 veya SE modellerinin GPS + Cellular...

Video: 90 saniyede Huawei’nin yeni ürünlerini tanıyın

Huawei, 23 Haziran Perşembe günü İstanbul'da düzenlediği bölgesel lansman etkinliğinde birçok yeni ürününü tanıttı. Öncelikle geçtiğimiz haftalarda resmi duyurusu yapılan yeni katlanabilir telefonu Mate XS...

MediaMarkt Elektroniğin Yıldızları Kampanyası kapsamında dikkat çeken ürünler

MediaMarkt, 24-27 Haziran tarihleri arasında geçerli Elektroniğin Yıldızları kampanyası kapsamında farklı ürün kategorilerinde dikkate değer ürünler sunuyor. Şirket, "Elektroniğin yıldızları MediaMarkt'ta! Akıllı telefonlardan kahve...

Poco’nun yeni telefonları F4 ve X4 GT resmiyet kazandı, işte özellikleri

Xiaomi'nin çatısı altındaki markalardan biri olan Poco, bir süredir merakla beklenen yeni akıllı telefonlarını tanıttı. Poco F4 ve X4 GT adını taşıyan iki telefon...

Huawei en yeni ürünlerini İstanbul’da gözler önüne çıkardı

Huawei en son teknolojiye sahip yeni ürünlerini İstanbul'da görücüye çıkarttı. Yeni dönem stratejisiyle ilgili bilgler de paylaşan şirketin tanıttığı ürünler arasında MateBook D16 ve...

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G A101 online mağazada indirimde

A101 23 Haziran 2022 Aldın Aldın teknoloji ürünlerine baktığımızda Samsung Galaxy Z Flip 3 5G modelindeki fırsat dikkat çekiyor. A101 online mağazasında bu katlanabilir...