Eğlence

Apple ve U2 müzik dinleme alışkanlıklarını değiştirmek için işbirliğine devam edecek

apple-9-eylul-video-100914

Apple’ın 9 Eylülde iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Apple Watch’u tanıttığı etkinliğin finalini dünyaca ünlü müzik grubu U2 yapmıştı. U2’nın yeni albümünün iTunes üzerinden bedava dağıtılması ise iki taraf arasındaki işbirliğinin ilk adımı oldu. U2’nun web sitesinde Bono’nun imzasıyla yapılan açıklamada grubun önümüzdedki yıllarda ”havalı şeyler” için Apple ile birlikte çalışmayı sürdüreceği belirtildi. Bono Apple ve U2’nun birlikte müzik dinleme ve izleme alışkanlıklarını değiştirecek yeniliklerin altına imza atacağını sözlerine ekledi.

U2 ve Apple’ın uzun bir mazisi bulunduğu için tarafların işbirliği açıklaması kulağa şaşırtıcı gelmiyor. Apple U2’nun vokalisti Bono’nun AIDS ile mücadele için kurduğu hayır kurumu Product Red ile birlikte çalışmayı sürdürüyor. Şirket 2004 yılında da U2’ya özel bir iPod’u piyasaya sürmüştü. Apple U2’nun diskografisinin büyük bir kısmına da iTunes’da yer vermişti.

Apple ve U2 arasındaki albüm dağıtım işbirliğinin bir benzerini geçtiğimiz yıllarda Samsung ve ünlü rap yıldızı Jay-Z gerçekleştirmişti. Ünlü rap yıldızının Magna Carta Holy Grail adını taşıyan albümünün 1 milyon kopyası Samsung akıllı telefon sahiplerine önceden dağıtılmıştı. Apple ve U2’nun ”Songs of Innocence” albümünün dağıtımı için yaptığı işbirliği ise daha geniş bir kitleyi kapsıyor.

”Songs of Innocence” iTunes kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulsa da, Apple’ın U2’ya albüm için ödeme yaptığı ifade edildi.

İLGİLİ HABERLER