apple ve fbiApple ve FBI arasındaki şifreleme geriliminde tansiyon bir hayli düşse de, süreç henüz tam anlamıyla sona ermiş değil. Taraflar, önümüzdeki hafta ABD Kongresi’nin alt komitelerinden birinde tekrar kozlarını paylaşacak. Önümüzdeki salı günü Enerji ve Ticaret Komitesi tarafından düzenlenecek şifreleme temalı panellerde hem Apple’ın hem de FBI’ın temsilcileri hazır bulunacak.

İlk panelde FBI’ı temsilen yardımcı bilim ve teknoloji direktörü Amy Hess konuşacak. Hess’e New York Polis Departmanı’nın istihbarat şefi Thomas Galati de eşlik edecek. Günün ikinci panelinde ise Apple’ın baş hukuk müşaviri Bruce Sewell, RSA Security başkanı Amit Yoran ve Pensilvanya Üniversitesi’nden bilgisayar ve bilgi bilimleri profesörü Matthew Blaze konuşacak.

Söz konusu panelin ABD Kongresi’ne sunulan ve şirketlerin kişisel iletişimdeki şifrelemeyi aşmak için kolluk kuvvetlerine yardım etmesini zorunlu kılmayı öngören yasa tasarısının arkasından gerçekleşecek olması, ilginç bir tesadüf olarak nitelenebilir. Apple ve FBI daha öncesinde de mart ayında Kongre’nin yasama komitesinde karşı karşıya gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Apple'ın iOS 12 ile ekleyeceği yeni emoji karakterleri

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz