Apple üst sınıf Mac bilgisayarlar için 32 çekirdekli işlemci üzerinde çalışıyor

Apple, Bloomberg tarafından verilen yeni bir habere göre, 2021 sonlarında yeni bir Mac bilgisayarda yer almasını planladığı bir işlemci üzerinde çalışıyor. ARM tabanlı bu işlemci 32 yüksek performans CPU çekirdeği barındıracak.

Söz konusu işlemci, 2022 yılında çıkarılması planlanan yeni bir Mac Pro’da da yer alabilir. Üstelik bu bilgisayarın mevcut Mac Pro’nun yarı boyutlarında olacağı söyleniyor. Bunun yanında şirket, en fazla 16 yüksek performans çekirdeği ve dört adet güç verimliliği odaklı CPU çekirdeği barındıran işlemci üzerinde de çalışıyor. Bunun da MacBook Pro ve iMac’in yeni versiyonlarında yer alması bekleniyor. Yeni işlemciler en erken 2021 ilkbaharında gelebilir. Gelecek Apple Silicon tasarımlarında 128’e kadar özel çekirdek barındıran GPU’lar da olabilir.

Yakında çıkacak işlemcilerle ilgili haberler Apple’ın kendi çiplerini taşıyan ilk Mac bilgisayarları çıkarmasından hemen sonra gelmeye başladı. Yeni MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini modellerinin hepsi şirketin yeni M1 işlemcisini barındırıyor. Bu, dört adet yüksek performans çekirdeği ve dört adet yüksek verimlilik çekirdeği içeriyor. Ne var ki, şirketin Mac Pro gibi daha güçlü makinelerinde Intel yongaları kullanılmaya devam ediliyor. Apple, önümüzdeki iki yıl içinde tüm Mac serisini kendi yongalarına geçirmeyi planlıyor.

apple m1
Apple M1 işlemcide sekiz adet çekirdek var. Bunlardan dördü yüksek performans, dördü de enerji verimliliği odaklı çekirdekler.

CPU çekirdeği sayısının artırılmasına ek olarak, Bloomberg’in haberinde Apple’ın daha fazla GPU çekirdeği barındıran yongalar üzerinde çalıştığı söyleniyor. Mevcut M1 yongası yedi ya da sekiz GPU çekirdeğiyle gelirken Apple şu anda 16 ve 32 çekirdekli modeller test ediyor. Aynı zamanda 2021 sonu veya 2022 için 128 gibi yüksek çekirdek sayılarına sahip grafik işlemcilerinin hazırlıkları yapılıyor.

Apple’ın 16 yüksek performanslı CPU çekirdeğine sahip işlemci tasarımı üzerinde çalışmasına rağmen, Bloomberg bu işlemcilerin sadece sekiz veya 12 çekirdek etkin biçimde çıkabileceğini belirtiyor. Burada seri üretimin seyrine göre karar verilecek.

Apple’ın ARM tabanlı işlemcilere geçişinin duyurulmasından önce, Bloomberg verdiği bir haberde, şirketin sekiz yüksek performans çekirdeği ve dört adet enerji verimlilik çekirdeği barındıran bir işlemci üzerinde çalıştığını kaydetmişti. Tam olarak bu sayıda çekirdeği barındıran işlemci de henüz resmi olarak duyurulmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sökümü yapılan iPhone 13 Pro'nun içinde neler olduğunu görün

Apple’ın tüm Mac serisini gelecek iki yıl içinde kendi işlemcileriyle yenileme gibi iddialı bir plana sahip olduğunu dikkate aldığımızda, daha güçlü yongaların geliştirme çalışmalarının sürdürülmesi mantıklı görünüyor. Şirketin ARM tabanlı ilk Mac bilgisayarları güç tüketimindeki verimlilik ve performansın birleşimiyle etkiliyor. Ancak Mac Pro gibi daha güçlü Intel tabanlı makinelerin yeteneklerini yakalamak daha fazla mücadele ve çalışma gerektiriyor.

Riot Games’in ilk Netflix dizisi Arcane’in fragmanı yayınlandı

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya...

watchOS 8 İncelemesi

Sonbahar geldi ve Apple, iOS 15 ve iPadOS 15 ile birlikte akıllı saatleri için watchOS 8 güncellemesini yayınladı. Diğer Apple cihazları gibi geniş bir...

Twitter’a yeni yüklenen videoların kalitesi daha iyi olacak

Twitter'ın düşük video kalitesi, platformdaki kullanıcılar için uzun süredir hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak şirket cuma günü geleceğe dair baz umut verici bazı haberler paylaştı....

MacBook Pro daha yüksek çözünürlüklü ekranla yenilenebilir

Apple'ın macOS Monterrey için yayınladığı en son beta sürümü, bir süredir konuşulan 14 ve 16 inç ekranlı MacBook Pro modelleri için önemli ipuçları barındırıyor....

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun