Apple tvOS, watchOS ve HomePod’u “mütevazı ama işlevsel” yeniliklerle güncelledi

apple tvosiOS 11.3’ü yayınlayan Apple, diğer platformlarını da unutmadı. Cupertino merkezli şirket; Apple TV’nin işletim sistemi tvOS’i, Apple Watch’un işletim sistemi watchOS’i ve kısa süre önce piyasaya sürdüğü akıllı hoparlörü HomePod’un yazılımını güncelledi. Apple tvOS ve watchOS’e “mütevazı ama işlevsel” yenilikler getirse de, AirPlay 2’nin eksikliği hayal kırıklığı yaratıyor.

Dördüncü nesil Apple TV sahipleri, tvOS 11.3 ile not tabanlı olarak içerik filtrelemesi yapabilecek. Buna ek olarak, çerçeve oranı eşleştirmesi de güncellemeyle kullanıcılara sunulan yenilikler arasında bulunuyor. Söz konusu özelliklerden daha önce sadece Apple TV 4K sahipleri yararlanabiliyordu.

AirPlay 2 tvOS 11.3’ün beta versiyonunda mevcut olsa da, nihai sürümün getirdikleri arasında bulunmuyor. Apple’ın yeni hoparlörü HomePod da merakla beklenen çoklu oda desteğine son güncellemede kavuşamıyor. Cupertino merkezli şirket, ilk etapta havalı hoparlörü için yüzeysel iyileştirmeler yapmayı tercih etmiş gibi görünüyor.

Apple AirPlay 2’yi WWDC 2017’de duyurmuş ve AirPlay 2’nin çıkışı için mart ayındaki güncelleme dönemini işaret etmişti. Ancak şirketin bu taahhüdünü yerine getirmemesi, kullanıcıların biraz daha beklemesi gerektiği anlamına geliyor.

Apple tvOS ve HomePod’un yanı sıra watchOS’i de güncelledi. watchOS 4.3, Apple’ın akıllı saatini kullananlara bazı küçük yeniliklerin yanı sıra önemli bir imkanı da geri getiriyor. Apple Watch sahipleri güncellemeyle saatin bağlı olduğu iPhone’daki müzik listelerini gezebilecek. Daha önce de mevcut olan bu özellik, eylülde yayınlanan watchOS 4 ile birlikte kaldırılmıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER