Apple TV 4K güncellemesi video çıkışı sorununu çözecek

apple tv 4kApple TV 4K, Cupertino merkezli şirketin eylül ayında gerçekleştirdiği etkinlikte tanıtılmıştı. Apple, yeni set üstü kutusuyla 4K çözünürlük sunan rakipleriyle aynı lige yükselmişti. Cihaz şirket için büyük anlam ifade etse de, barındırdığı çeşitli sorunlar kullanıcı deneyimini olumsuz anlamda etkilemişti. Söz konusu sorunlar arasında ise video çıkışı problemi öne çıkmıştı.

Apple bu sorun nedeniyle kullancılardan gelen şikayete sonunda kulak verdi. tvOS için hazırlanan son geliştirici betası, 4K Apple TV’nin yakında görüntü ayarlarını yerel çerçeve oranı ve videonun dinamik aralığı arasında otomatik olarak değiştirebileceğini gösteriyor.

4K çözünürlüklü Apple TV hâli hazırda çıkışları kurulum sırasında otomatik olarak yapılandırıyor. Apple böylelikle bazı TV’lerde HDR moduna geçiş veya moddan çıkış esnasında oluşan sinir bozucu etkinin engellenebileceğini belirtiyor. Şirket çözümünün cihaz için en uygun video ayarını bulmayı sağladığının da altını çiziyor.

Dolayısıyla Apple TV çıkışı 4K Dolby Vision HDR’a göre ayarlarsa, söz konusu formatı korumayı sürdürüyor. Kullanıcılar standart dinamik aralığa ve standart çözünürlüğe sahip bir videoya geçiş yapsa da, bu durum değişmiyor. Kullanıcılar Apple TV’nin spesifik çözünürlük ve yenileme oranlarını göstermesini sağlasa da, modern bir set üstü kutunun bunu tek başına yapması bekleniyor.

Apple TV 4K “İçerikle Eşleştirme” ayarına kavuşacak

Yakında yayınlanacak tvOS 11.2 ile Apple, cihazın ses ve video ayarları menüsüne “İçerikle Eşleştirme” ayarı ekleyecek. Böylelikle Apple TV 4K sahipleri, video çıkışını kontrol edebilecek; dinamik aralığı ve yenileme oranını belirleyebilecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple 20 Nisan etkinliği canlı yayın nasıl izlenir?

Apple 20 Nisan İlkbahar etkinliği bu akşam Türkiye saatiyle 20.00'de başlayacak. Şirketin bu yılki ilk büyük lansman etkinliği geçen yıl gördüğümüz prodüksiyonlu yayınlara benzer...

NASA’nın Mars helikopteri ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

NASA, Ingenuity adını taşıyan helikopteriyle Mars üzerinde ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Yerden 3 metre yükselen küçük hava aracı, 40 saniye boyunca havada kaldı. Böylelikle...

Tesla Autopilot kontrolünde kaza yaptı, iki kişi hayatını kaybetti

Tesla Autopilot teknolojisinin güvenilirliğiyle ilgili sorular yaşanan son kazanın ardından yine arttı. 2019 çıkışlı bir Model S, ABD'nin Houston şehrinin kuzeyinde ağaca çarptı. Kaza...