Apple TSMC ile birlikte micro OLED panel geliştiriyor

Apple, artırılmış gerçeklik konusuna olan ilgisini daha önce açık biçimde dile getirmişti. Cupertino merkezli şirket, “Apple Glass” olarak anılan artırılmış gerçeklik gözlüğü için de hazırlıklara başlamış gibi görünüyor. Nikkei Asia’nın haberine göre; Apple, akıllı gözlüğü için TSMC ile birlikte micro OLED panel geliştirmeye başladı.

Habere göre, geliştirilen micro OLED panellerin tüketici ürünlerinde kullanıma hazır hâle gelmesi biraz zaman alacak. Söz konusu panellerin büyüklüğünün 2,5 cm.’nin altında olacağı söyleniyor.

Apple Glasses, Apple’ın artırılmış gerçeklik inovasyonlarında sıradaki büyük adım olacağa benziyor. İddialı bir konsept olan Apple Glasses, büyük bir giyilebilir akıllı ürünler serisinin ilk halkası olacak.

TSMC hâlihazırda Apple’ın işlemcilerinin tek üreticisi konumunda. İki şirketin beraber geliştirdiği micro OLED panellerin de standart OLED panellere kıyasla çok daha ince ve küçük olacağı belirtiliyor. Güç tüketimindeki verimlilik de mikro OLED panelleri artırılmış gerçeklik cihazlarında kullanıma uygun hâle getiriyor.

İnce ve küçük ekranların üretiminin mümkün olduğunu da belirtmekte fayda var. Micro OLED paneller cam tabaka yerine yonga levhaları üzerine yerleştiriliyor. Bu yeni teknoloji, giyilebilir artırılmış gerçeklik cihazları için uygun görünüyor.

Apple bu konudaki çalışmalarını gizlilik ekseninde yürütüyor. Şirketten henüz bir açıklama gelmese de, Apple’ın ekran teknolojisi için Japonya’dan uzman mühendisler getirttiği de söylentiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft'tan okyanus atıklarıyla üretilmiş çevre dostu fare

Apple ve TSMC daha önce de belirttiğimiz gibi uzun süredir birlikte çalışıyor. TSMC, Cupertino merkezli şirket için iPhone ve iPad’lerde kullanılan A serisi ve Mac’lerde kullanılmaya başlayan yeni M serisi işlemcileri üretiyor.

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun