Teknoloji

Apple sosyal medya şirketi Topsy Labs’i satın alıyor, Twitter analizlerine erişiyor

apple servisleri

Düzenli olarak küçük ve orta ölçekli teknoloji şirketlerini bünyesine katan Apple, şimdi de sosyal medya analiz şirketi Topsy Labs’i satın alıyor. The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Apple 200 milyon doları aşkın bir bedel karşılığında Topsy Labs’in sahibi olacak. Cupertino merkezli şirketin Topsy’yi hangi amaçla kullanacağı şu an için tam olarak bilinmiyor, ancak Apple’ın Topsy’den iAd ve iTunes Radio’da reklam hedef kitlelerini daha iyi belirlemek için faydalanabileceği düşünülüyor. Topsy’nin perakende satışlarda ürün hedeflemesi için yapılacak müşteri araştırmalarında kullanılması da ihtimaller arasında yer alıyor.

apple-store-logo

Apple Topsy’yi satın aldığını bir basın açıklamasıyla doğrularken, söz konusu açıklamada daha önce küçük şirketleri satın aldığı zaman kullandığı ifadelerin aynısına yer verdi. Topsy cephesinden de sürece ilişkin ek bir bilgi gelmedi. Apple’dan yapılan basın açıklamasında küçük şirketlerin zaman zaman Apple bünyesine katıldığı hatırlatıldı ve Apple’ın satın almaya ilişkin amaç ve planlarını açıklamayacağı ifade edildi.

Kaliforniya merkezli bir şirket olan Topsy, Twitter’ın da onaylanmış iş ortakları arasında yer alıyor. Şirket Twitter’ın geniş kapsamlı bir tweet indeksi tutmasını mümkün kılıyor. Topsy’nin ürünleri sayesinde sosyal medyadaki konuşmalar ve eğilimlerin arasından arama ve analiz yapılabiliyor, aynı zamanda istatistiki verilere de ulaşılabiliyor.

Kasasında ciddi bir nakit rezervi bulunan Apple, geçtiğimiz günlerde de Kinect teknolojisini geliştiren PrimeSense’i ve Embark adındaki bir haritalama şirketini bünyesine katmıştı.

İlgili >> The Wall Street Journal

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER