Apple Swift Playgrounds uygulamasına robot, oyuncak ve drone desteği ekliyor

Apple Swift Playgrounds adındaki, programlama eğitimi odaklı iPad uygulaması birkaç gün içinde alacağı güncellemeyle birlikte oyuncak robotlar, drone’lar ve müzik aletleri için de destek sunmaya başlayacak.

Ekim 2016’da App Store’da yayınlanmış olan Swift Playgrounds uygulaması, etkileşimli yapboz bulmacalarıyla kullanıcılara programlama yapmayı öğretiyor. Apple, uygulamanın şimdi bir milyondan fazla çocuk ve yetişkin kullanıcı tarafından kullanıldığını belirtiyor.

5 Haziran tarihinde, WWDC 2017’nin başlangıcıyla birlikte yayınlanacak olan bu güncelleme aşağıdaki cihazlar için destek getirecek:

  • LEGO Mindstorms Education EV3: Kullanıcılara çeşitli binalar, araçlar, makineler veya ilgi çekici buluşlar oluşturma imkanı veriyor.
  • Sphereo SPRK+: Uzaktan kumandayla kontrol edilebilen, robot topu.
  • Parrot Mambo, Airborne, Rolling Spider drone modelleri
  • Ubtech Jimi Robot MeeBot Kit: Çocuklara kontrol edilebilir robotlar oluşturma izni tanıyor.
  • Dash by Wonder Workshop: Okul çocuklarına eğitimde yardımcı olan bir robot.
  • Skoog: Müzik yapımına ve çalışmasına izin veren küp şeklinde bir aygıt.

Yakın zamanda Swift’e gelen bir başka güncelleme, aralarında Fransızca ve Japonca’nın da bulunduğu beş farklı dil için destek getirmişti.

Swift Playgrounds uygulamasıyla ilgili duyuru tam da bu yılın WWDC etkinliğinin hemen öncesinde geldi. WWDC bu yıl ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Jose şehrinde, 5-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Apple hem 5 Haziran akşamı, Türkiye saatiyle 8’de yayınlanacak açılış toplantısını, hem de WWDC süresince düzenlenecek oturumları internet üzerinden canlı yayınlayacak. Teknoblog da WWDC’yi uzaktan da olsa takip edecek ve ilgi çekici haberleri aktaracak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...

Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

Bu yılın başlarında bazı departmanlarını Oppo ile birleştiren OnePlus, bu birleşimin geleceğinin nasıl görüneceğine dair biraz daha fazla ayrıntı verdi. Görünüşe göre, bu ortak...

iOS 15 yayınlandı, hemen şimdi indir

Apple'ın ön gösterimini haziran ayındaki WWDC 2021 etkinliğinde gerçekleştirdiği iOS 15 için final sürüm yayınlandı, indirme işlemi için bekleyenler artık bu güncellemeyi cihazlarında görebilirler....

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...