Apple Siri hoparlör ile Amazon Echo’ya rakip çıkarabilir

apple siriAmazon’un sanal asistan Alexa ile çalışan Echo hoparlörünün başarısı, teknoloji sektörünün diğer devlerine de ilham vermeye devam ediyor. Google’ın Echo’ya rakip olması amacıyla hazırladığı Alexa geçtiğimiz hafta tanıtılmıştı. The Information’da yer alan habere göre, Apple da benzer bir cihaz üzerinde çalışıyor. Echo’da Alexa’nın üstlendiği görevi, Apple’ın hoparlöründe Siri’nin üstleneceği söyleniyor.

Cupertino merkezli şirketin Siri’yi üçüncü taraf geliştiricilerin erişimine açacağı iddiası da haberde dikkat çeken bir diğer nokta oluyor. Echo’ya rakip olması amacıyla hazırlanacak cihazın daha uzun vadeli bir proje olduğu belirtilirken, Siri’nin üçüncü taraf geliştiricilere açılmasının öncelikli bir hamle niteliği taşıdığı da vurgulanıyor.

Şirketin Siri yazılım geliştirme setiyle ilgili duyuruyu önümüzdeki ay düzenleyeceği WWDC’de yapabileceği belirtiliyor. Yelp gibi bazı uygulamalar şimdiden Siri erişimine sahip olsa da, bu erişim Apple ile yapılan özel anlaşmalar sayesinde hayata geçebiliyor. Yazılım geliştirme setiyse tüm geliştiricilere Apple’ın sesli asistanından faydalanma imkanı sunuyor.

The Information’ın haberinde Apple Siri hoparlör için geliştirme çalışmalarının Echo’nun çıkışından çok daha uzun bir süre önce başladığı belirtiliyor. Hoparlörün Apple’ın HomeKit platformundaki cihazları açıp kapatabileceği ve hali hazırda otomatik botlar tarafından gerçekleştirilen bazı görevleri yerine getirebileceği de şimdiden konuşulanlar arasında yer alıyor.

Üçüncü taraf yazılımcılara da Siri erişiminin sağlanmasıyla birlikte sanal asistanın alarm kurmak veya kısa mesaj göndermek gibi temel Apple özelliklerinden daha fazlasını sunması amaçlanıyor. Apple’ın Siri’yi 2016 içinde Mac bilgisayarlara getirmesi durumunda üçüncü taraf uygulama açılımının daha da değer kazanacağı söylenebilir.

Bulut servislerinin ve yapay zeka tabanlı ürünlerin akıllı ev pazarındaki konumu giderek daha belirgin bir hâl alıyor. Amazon Echo hoparlörü ve dijital asistanı Alexa ile bu dönüşümün öncülüğünü üstleniyor. Google ise geçtiğimiz hafta kendi yapay zeka asistanını ve hoparlörünü duyurarak “Bu yarışta ben de varım” mesajını vermişti. Siri’nin çok sayıda dili desteklemesi, bu yarışta Apple’ın elini güçlendirebilecek önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor. Amazon Alexa şu an için sadece Amerikan İngilizcesini konuşabiliyor.

Amazon ve Alexa’nın bu denli başarılı olmasında ise Alexa’nın üçüncü taraf uygulamalarla entegre biçimde çalışabilmesi önemli bir rol oynuyor. Böylelikle Amazon Echo hoparlör üzerinden Uber aracı çağırmak veya oyun oynamak gibi eylemleri gerçekleştirmek mümkün oluyor. Google Home için henüz yazılım geliştirme seti duyurusu yapılmasa da, 2016 sona ermeden bu duyurunun gerçekleşebileceği de belirtiliyor.

Apple Siri hoparlörünün başarıya ulaşması için geliştiricilerin Apple tarafından sunulan imkanların üzerine yeni şeyler eklemesi gerekiyor. Siri’nin daha açık ve güçlü hâle gelmesininin Apple’a dijital asistan alanındaki rekabette avantaj sağlayacağını söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...