Teknoloji

Apple SharePlay genişleyerek evdeki hoparlörlerle çalışacak

shareplay

Apple, SharePlay özelliğini genişleterek evdeki hoparlörlerde kullanılabilir hâle getiriyor. Bu yenilik HomePod, HomePod Mini, Apple TV ve Bluetooth hoparlörlerin SharePlay ve Apple Music ile uyumlu çalışmasını sağlayacak. Böylece evdeki müzik kontrolü, arkadaşlar ve aile üyeleriyle paylaşılabilecek.

Bu özellikler, Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC 2024) duyuruldu ve tvOS 18 ve iOS 18 güncellemeleri ile birlikte sonbaharda kullanıma sunulacak. SharePlay’in bu yeni yeteneği, Apple CarPlay’deki SharePlay özelliğine benzer şekilde çalışacak. Spotify Jams konseptiyle benzer olan bu özellik, birden fazla kişinin aynı anda müzik listesine katkıda bulunmasını ve kontrol etmesini sağlayacak.

SharePlay oturumunu başlatan kişinin Apple Music aboneliğine sahip olması gerekecek, ancak katılan kişiler için bu şart olmayacak. Katılımcılar, iPhone’larını abonenin iPhone’una yaklaştırarak veya Apple Music SharePlay penceresindeki QR kodunu tarayarak oturuma katılabilecekler. Onaylandıktan sonra, HomePod, Apple TV veya Bluetooth hoparlörde çalan müziği kontrol edebilecek ve Apple Music uygulaması üzerinden listeye parça ekleyebilecekler.

Bu özellik daha önce iOS 17.4 Beta sürümünde HomePod’lar için planlanmıştı, ancak nihai sürümden önce kaldırılmıştı. SharePlay, ilk olarak iOS 15 ile iPhone’lar için tanıtıldı ve FaceTime üzerinden müzik, çevrimiçi video ve film akışı yapmayı sağladı. CarPlay desteği iOS 17 ile birlikte geldi ve şimdi iOS 18 ile birlikte evde DJ kontrolünü arkadaşlarınızla paylaşma imkanı sunulacak.

Apple Music Haptics de duyuruldu

Bu arada Apple Music Haptics, kullanıcıların sesi dokunuşlar ve titreşimler yoluyla deneyimlemelerini sağlayacak yeni bir özellik olarak duyuruldu. Bu özellik, iPhone’un Taptic Engine’ini kullanarak müziğin sesine dokunuşlar, dokular ve ince titreşimler ekleyecek, bu da işitme güçlüğü çeken kullanıcılara farklı bir ses deneyimi sunacak.

Apple, Music Haptics’in Apple Music katalogundaki milyonlarca şarkıda çalışacağını ve geliştiricilerin bu özelliği uygulamalarına ekleyebilmeleri için bir API olarak sunulacağını belirtti. Bu özellik de iOS 18 ile birlikte sonbaharda kullanıma sunulacak.

Bu yenilikler, Apple’ın kullanıcı deneyimini geliştirmeye ve daha kapsayıcı hale getirmeye yönelik adımlarının bir parçası olarak dikkat çekiyor. Apple’ın SharePlay ve Music Haptics özellikleri, müzik deneyimini evde daha sosyal ve erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER