Apple sanal klavyeyi daha gerçekçi yapmanın yolunu arıyor

Dokunmatik ekran klavyelerinin, diğer bir deyişle sanal klavyelerin günümüzdeki hâline ulaşmasında Apple’ın katkıları büyüktür. Ancak şirket bu çalışmaları daha da ileri götürmenin niyetini taşıyor gibi görünüyor. Şirketin ortaya çıkan bir patent başvurusu, ekrana yazıldığında sanki fiziksel bir klavyeye yazıyormuş hissini vermeyi amaçlayan bir sistemi gösteriyor.

Şu anda dokunmatik ekranda yazı yazmak fiziksel klavyeye yazı yazmak kadar doğal değil. Bu nedenle özellikle iPad ekranında yazı yazmayı gerçeğe daha yakın hâle getirecek her türlü gelişme kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılanacaktır.

Sonuç olarak, iPhone’un klavyesinde yazı yazmak için gerçek bir klavye hissi aranmayabilir, ancak bir iPad Pro’da bilgisayara yakın bir kullanım daha çok aranan ve amaçlanan bir deneyim oluyor. Bu nedenle Apple’ın patenti daha fazla anlam kazanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Patently Apple tarafından keşfedilen patent gelecek nesil dokunsal titreşim teknolojisini anlatıyor. Bu teknoloji Statik Düzende Elektrostatik Titreşim Elektrotları olarak adlandırılabilir. Farklı seviyelerde gerilimlerin uygulanması sayesinde cihazda yazı yazma hissi daha farklı hâle getirilebiliyor.

Site, bu tarz çalışmalar sayesinde gelecekte dokunmatik ekran klavyelerinin gerçek klavye hissini daha fazla verebileceğini söylüyor. Böylelikle kullanıcılar tuşlara bakmak zorunda kalmadan dokunmatik ekran klavyesinde de yazı yazma şansını elde edecekler.

Apple dokunsal titreşimli geri bildirim teknolojilerine çok yabancı sayılmaz. iPhone 7 ve iPhone 8’de yer alan Ana ekran düğmesi normalde fiziksel bir düğme değil. Titreşim motoru sayesinde kullanıcılara bir düğme hissi veriliyor. 2015 yılından beri kullanılan ve ilk kez MacBook’larda gördüğümüz Force Touch teknolojisi de dokunsal titreşimden yararlanıyor.

Bu arada Apple, iOS 13 ile birlikte kullanıcı arayüzünde dokunsal titreşim motorunu daha fazla kullanmaya başladı. Böylelikle iPhone veya iPad kullanıcıları hızlı aksiyon menülerini görüntüleme, ön izleme gibi işlemleri de rahat ve kolay öğrenilir biçimde gerçekleştirebiliyor.

 

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun