Bilim

Apple sağlık odaklı yeni bir uygulama hazırlıyor

iphone 15 pro

Apple sağlık odaklı bir uygulama daha hazırlıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre, “Jurassic” kod isimli uygulama iPhone‘larda kullanıcıları karşılayacak. Şirketin sağlık alanına genişleme isteğinin bir göstergesi olduğu tahmin edilen uygulamanın akıl sağlığını geliştirmeye yönelik bir tür “günlük” uygulaması olduğu belirtiliyor.

Bir tür “yaşam takipçisi” olarak tanımlanabilecek uygulama; kullanıcıların gittikleri yerler ve etkileşimlere girdikleri kişiler doğrultusunda standart bir günlerini analiz edecek. Uygulama standart rutinlerden sapıldığının da farkına varacak. Apple’ın uygulamasının arkadaşlar ve iş arkadaşları arasındaki farkı da “Tüm Gün İnsan Keşfi” isimli bir özellikle tespit edebileceği de konuşulanlar arasında yer alıyor. Ancak bunun için karşı tarafın da bir iPhone’a veya uygulamaya ihtiyaç duyup duymayacağı bilinmiyor.

Cupertino merkezli şirketin bu kadar kapsamlı bilgiler toplayabilmesi yeni bir şey değil. Ancak şirket bu sefer toplanan kişisel verileri özelleştirmeye odaklanacak gibi görünüyor. Örneğin, bir iPhone sahibi telefonuyla koşuya çıktığında uygulama kullanıcıları koşuyla ilgili bir şeyler yazma konusunda teşvik edecek. Verilerin sadece telefonda saklanacağı ve günlük önerilerinin de dört haftanın ardından silineceği belirtiliyor.

Apple yeni uygulamasıyla Day One’a rakip çıkarabilir

Eğer Apple bir sağlık günlüğü uygulaması çıkarırsa, bu uygulama Day One ile doğrudan rekabete girebilir. His ve hareket takibi uygulaması Day One, Apple’ın da yardımıyla on yıldan uzun bir süre içinde 200 binden fazla aboneye ulaştı. 2014’te Cupertino merkezli şirketin tasarım ödülünü kullanan uygulama, App Store’da da pek çok kez öne çıkarıldı. The Wall Street Journal’a konuşan Day One’ın kurucusu Paul Mayne, Cupertino merkezli şirketin desteğinin son üç yılda ciddi anlamda azaldığını ve bu nedenle şirketin de benzer bir uygulama hazırlığı içinde olabileceğini belirtti.

Apple’dan henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. Bu açıklamanın haziranda düzenlenecek WWDC’den önce yapılmasına ihtimal verilmiyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER