Apple ResearchKit ile iPhone kullanıcılarının klinik deneylere katılmasının önünü açıyor

apple-researchkit-090315

Apple, “Saatler İleri” etkinliğinde araştırmacılara klinik tıbbi çalışmalarına katılacak insan bulmalarına yardımcı olacak ResearchKit platformunu duyurdu. ResearchKit ve HealthKit sayesinde iPhone’ların birer teşhis koyma aracına dönüşmesi mümkün hâle geliyor.

Apple’ın operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Jeff Williams, yüz milyonlarca iPhone sahibinin bu platforma gönüllü olarak destek vereceğine inandıklarını belirtirken, ResearchKit’te Apple’ın kullanıcı verilerini toplamayacağının altını çizdi.

ResearchKit önümüzdeki ay açık kaynaklı bir platform olarak faaliyete geçecek. Ancak Apple belli hastalıklara odaklanan beş uygulamayı bugün itibarıyla yayınlayacak. Bu uygulamalardan biri sayesinde kullanıcılar Parkinson hastalığının semptomlarını takibe alabilecek. Apple’ın ResearchKit programındaki ortakları arasında Oxford Üniversitesi, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Dana-Farber Kanser Enstitüsü gibi önemli kurumlar yer alıyor.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...