Apple ResearchKit ile iPhone kullanıcılarının klinik deneylere katılmasının önünü açıyor

apple-researchkit-090315

Apple, “Saatler İleri” etkinliğinde araştırmacılara klinik tıbbi çalışmalarına katılacak insan bulmalarına yardımcı olacak ResearchKit platformunu duyurdu. ResearchKit ve HealthKit sayesinde iPhone’ların birer teşhis koyma aracına dönüşmesi mümkün hâle geliyor.

Apple’ın operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Jeff Williams, yüz milyonlarca iPhone sahibinin bu platforma gönüllü olarak destek vereceğine inandıklarını belirtirken, ResearchKit’te Apple’ın kullanıcı verilerini toplamayacağının altını çizdi.

ResearchKit önümüzdeki ay açık kaynaklı bir platform olarak faaliyete geçecek. Ancak Apple belli hastalıklara odaklanan beş uygulamayı bugün itibarıyla yayınlayacak. Bu uygulamalardan biri sayesinde kullanıcılar Parkinson hastalığının semptomlarını takibe alabilecek. Apple’ın ResearchKit programındaki ortakları arasında Oxford Üniversitesi, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Dana-Farber Kanser Enstitüsü gibi önemli kurumlar yer alıyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun