Apple ve (RED) bu yıl bağış rekoru kırdı

apple red aidsBugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü. Apple bu yıl Global Fund için toplanan 30 milyon ABD dolarının üstündeki rekor bağışı kutluyor. Şirketin belirttiğine göre, söz konusu tutar HIV virüsünün annelerden yeni doğan çocuklara aktarılmasını önleyen ARV ilaçlarının 144 milyon gün verilmesini sağlıyor. Geçtiğimiz 11 yıl içinde, Apple yaşam kurtaran bu ilaçların hastalara 475 milyon gün boyunca verilebilmesini sağlayacak kadar ürün satın aldı.

“Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle kurdukları bağlantı müşterilerimizin AIDS’siz bir nesil yaratma çabalarımıza katkıda bulunmalarını kolaylaştırıyor.” diyen Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimler Başkan Yardımcısı Lisa Jackson ardından şunları ekledi: “HIV virüsünün annelerden doğmamış çocuklara geçmesini engellemek için (RED) ile yaptığımız ortak çalışmada en çok yardıma ihtiyaç duyulan alanlarda şimdiden ciddi bir ilerleme gözlüyoruz. Yaşamsal öneme sahip bu çalışmalarımıza mücadeleye devam etmeye ve gelecek kuşaklara katkıda bulunmaya kararlıyız.”

Apple geçtiğimiz 11 yılda Global Fund’a 160 milyar doların üzerinde katkıda bulundu.
(RED) kurulduğundan bu yana Global Fund için 500 milyon doların üzerinde yardım topladığı bugün çok önemli bir dönüm noktasını kutluyor. Bu toplanan paralarla, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde önleme, test, tedavi, danışmanlık ve bakım hizmetleri sunan Global Fund programları finanse edildi.

“Apple?ın AIDS ile mücadeleye yaptığı katkının bir benzeri daha yok. Bu katkı milyonlarca kişinin hayatını etkileyen Global Fund için topladıkları 160 milyon dolarla sınırlı değil, bu sorunu her zaman gündemde tutmak için büyük bir farkındalık, enerji ve dikkat sağlıyorlar.” diyen (RED) CEO’su Dugan şunları ekliyor: “Bize verdikleri kesintisiz destek azımsanamaz. Bu hastalığı yok etmek için yarım milyar dolar toplama hedefine ulaşmamızda (RED)’e yardımcı olan tüm Apple çalışanlarına teşekkür ederiz.”

Bugün 20,9 milyon kişi yaşam kurtaran ilaçlara erişebiliyor. 2016 sonunda bu sayı 19,5 milyon iken, 2000 yılında sadece 700 bindi. HIV ile yaşayan ve tedavi gören hamile kadın oranında da büyük bir artış görüldü. Bu oran 2010’da yüzde 47 iken 2016’da yüzde 76’ya yükseldi. 2005’te, her gün 1200 bebek HIV virüsüyle doğuyordu. Bugün, bu sayı 400’e düştü ve UNAIDS 2020’ye doğru sıfıra yaklaşacağını ve 2030’dan önce AIDS’in yok olacağını öngörüyor.

2017 Dünya AIDS Günü?nde Apple müşterilerinin ortak gücünden yararlanmak için, 400’den fazla Apple mağazası hafta boyunca kırmızı renkli bir Apple logosu kullanıyor ve perakende mağazalarında, online olarak veya uygulama içinde yapılacak her Apple Pay işlem için Apple Global Fund’a bir ABD doları bağış yapılıyor. Tüm dünyada App Store’u ziyaret eden kullanıcılar, Bugün sekmesinde geliştiricilerin (RED)?i nasıl desteklediklerini gösteren sahne arkası hikayeleri de dahil olmak üzere bu konuya özel hikayeler buluyor. Oyun geliştirici King de, popüler oyunlar Candy Crush Saga, Candy Crush Jelly Saga ve Candy Crush Soda Saga?nın, tüm uygulama içi satın alma gelirleri Global Fund’a gidecek sınırlı sayıda sunulacak paketlerini oluşturuyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun