Apple otomobil çalışmaları şefini Ford’a kaptırdı

google news abone ol

Apple bünyesinde yürütülen otomobil çalışmalarının şefi olan Doug Field, Ford’a transfer oluyor. Tecrübeli yönetici Ford’da ileri ve yerleştirilmiş teknolojiler şefi olarak görev yapacak.

Ford’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Field, Ford’un akıllı ve bağlı otomobil ve hizmet sunan Blue Oval Intelligence biriminin geliştirme çalışmalarını yönetecek. Bu birim zaman içinde düzenli güncellemelerle iyileştirilecek.”

Açıklamada Field’ın doğrudan Ford CEO’su ve başkanı Jim Farley’e bağlı olarak çalışacağı da belirtildi.

Field, Apple’da özel projelerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapıyordu. Field, şirketin Apple Car ve Project Titan isimleriyle bilinen otonom elektrikli otomobil geliştirme çalışmalarından da sorumluydu. Apple’da daha önce de Mac’ten sorumlu başkan yardımcılığı yapan Field, 2013’te Tesla’nın baş taşıt mühendisi olmuştu. Model 3 gibi araçların geliştirilme sürecinde görev yapan tecrübeli yönetici, 2018’de Apple’a geri dönmüştü.

Field’ın ayrılığı, Apple’ın otomobil biriminde yıllardır yaşanan değişikliklerin en sonuncusu ve en yüksek profillisi oldu. Şirket bu çalışmalara 2014’te başlasa da, hâlâ elektrikli otonom otomobil geliştirme sürecinde çok ileri gidebilmiş değil. Apple’ın zaman içinde tam teşekküllü bir otomobil geliştirmek yerine başka üreticilerin de faydalabileceği bir yazılım geliştirmeye yöneldiği söyleniyor.

Apple tarafından konuyla ilgili olarak The Verge sitesine gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Doug’a şimdiye kadarki hizmetleri için teşekkür ediyoruz ve kariyerinin bundan sonraki dönemi için en iyi dileklerimizi sunuyoruz.”

Apple otomobil çalışmalarında Field’dan boşalan koltuğu kimin dolduracağı konusunda henüz bilgi vermedi. Şirket geçtiğimiz haziran ayında Field’a bağlı olarak çalışması için eski BMW yöneticisi Ulrich Kranz’ı transfer etmişti. Şirketin otomobil çalışmalarının en tepesine makine öğrenme ve yapay zekâdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı John Giannandrea’yı getirdiği iddiası da daha önce gündeme gelmişti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome @ işaretiyle adres çubuğunda kapsamlı aramaya izin veriyor

Chrome bundan böyle adres çubuğuna eklenecek basit bir "@" işaretiyle tüm tarayıcı sekmesi karmaşasında hızlıca gezinmeye imkan sağlıyor. Masaüstü bilgisayarlar için çıkan en yeni...

Microsoft’tan Nintendo’ya 10 yıllık Call of Duty sözü

Microsoft Call of Duty oyunlarını Nintendo konsollarına getirme ve daha sonra da 10 yıl boyunca destekleme sözü verdi. Bu söz, yazılım devinin Activision Blizzard'ı...

Apple Music Sing: Apple’dan müzik severlere karaoke deneyimi

Apple, Apple Music Sing adını taşıyan karaoke deneyiminin duyurusunu yaptı. Doğrudan Apple Music uygulamasına entegre edilen bu deneyim sayesinde Apple Music'in gerçek zamanlı şarkı...

Google sürekli kaydırmayı masaüstü arama sonuçlarına getiriyor

Google, masaüstündeki arama sonuçlarını sayfalara bölmek yerine sürekli kaydırma şeklinde göstermeye başladı. Bu hareket, geçen yılın ekim ayında mobil cihazlarda yapılan benzer bir değişikliği...

ÖNE ÇIKANLAR