Apple Music Uzamsal Ses desteği bazı iPhone ve iPad hoparlörlerinden kaldırıldı

Bazı iPhone ve iPad modelleri, Apple’ın başlangıçta söz vermesine rağmen, artık Apple Music Uzamsal Ses özelliğini desteklemeyecek gibi görünüyor. Dolby Atmos destekli çok yönlü ses sağlayan özelliğin uyumluluk listesinde yapılan bir güncelleme, birkaç cihazın kaldırıldığını gösteriyor.

iPhone XR, iPad mini 5, iPad Air 3 ve 6., 7. ve 8. nesil iPad’ler artık yerleşik hoparlörleri aracılığıyla gelişmiş ses teknolojisini destekleyebilen cihazlar olarak listelenmiyor. Bu düşük güçlü hoparlörlerin sınırlı doğası göz önüne alındığında, zaten bu destekten mükemmel bir deneyim elde etmek mümkün olmayacaktı.

Güncellenen destek dokümanında Apple Music Uzamsal Ses desteği için “iPhone XS veya sonraki modellerde (iPhone SE hariç), iPad Pro 12,9 inç (3. nesil veya sonraki model), iPad Pro 11 inç veya iPad Air (4. nesil) üzerindeki yerleşik hoparlörler bilgisi veriliyor. Yukarıda sözünü ettiğimiz cihazlar ise artık bu listede yer almıyor.

Ne var ki, Uzamsal Ses destekli müzik parçalarını kulaklıklar aracılığıyla dinlemek için listeden kaldırılmış bu cihazları mümkün olacak. Yani bu cihaz sahipleri için destek tamamen ortadan kalkmıyor. Ancak bir dizi hoparlör için tasarlanan bu deneyimi taklit etmek için kullanılacak kulaklıkların da iyi bir standartta olması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER