Apple Music ücretsiz deneme süresi bir aya düşürüldü

google news abone ol

Apple Music, 2015 yılındaki çıkışından bu yana, yayıncılık endüstrisindeki en cömert ücretsiz deneme sürelerinden birini sunuyordu. İlk kez abone olurken şirket, sizden hizmet için ödeme yapmaya başlamanızı istemeden önce, platformu üç aya kadar ücretsiz müzik dinlemek için kullanmaya izin veriyordu. Artık durum böyle değil gibi görünüyor.

İlk kez Japon blogu Mac Otakara tarafından fark edilen, daha sonra MacRumors tarafından da dile getirilen bir değişikliğe göre, Apple artık ABD, Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve Japonya dahil olmak üzere hizmetin sunulduğu birçok ülkede bir ay gibi daha kısa ücretsiz deneme süresi sunuyor.

Yaptığımız kontrolde, Türkiye için de aynı değişikliğin geçerli olduğunu gördük. Apple Music’i ilk kez yüklediğimiz bir Android telefonunda, başlangıç ekranında Apple Music’i bir ay boyunca ücretsiz deneyebileceğiniz mesajı “1 aylık ücretsiz, sonra ₺13,99/ay” şeklinde yer alıyor. Apple Music web sitesinde ise henüz bu değişiklikle ilgili açık bir ibareye rastlamadık.

Şu anda, Apple Music fiyatlandırmasında bir değişiklik yok. Bireysel üyelik 13,99 TL, aile üyeliği ise 20,99 TL’lik fiyatlara sahip. Öğrenciler için de 6,99 TL’lik bir plan bulunuyor. Yurt dışında çeşitli ülkelerde sunulan Apple Music Voice planı ise henüz Türkiye’de bulunmuyor.

Değişiklik Apple’ı, AirPods vb. ürünleri satın alanlar için sunduğu fırsatların dışında, genellikle yeni abonelere bir aylık ücretsiz denemeler sunan Spotify gibi rakiplerle büyük ölçüde uyumlu hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft'tan Windows 11 yüklü sistemlerde yaşanan oyun sorunlarını çözen güncelleme

Apple’ın deneme süresini kısaltmasının esas nedenini muhtemelen asla bilemeyeceğiz, ancak Engadget‘ın belirttiğine göre, kararın basit ekonomik hesaba dayanması muhtemel görünüyor. Şirket, Apple Music ilk çıktığında, kullanıcıların ücretsiz deneme süreleri boyunca dinledikleri parçalar için sanatçılara telif ücreti ödemiyordu. Daha sonra, Taylor Swift’in şirketi eleştiren bir mektup yayınlamasının ardından, bu politikayı değiştirmişti. Deneme süresini kısaltarak, platforma yeni aboneler çekmenin maliyetlerini daha hızlı telafi edebilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR