Apple Music için uzamsal ses ve kayıpsız ses özellikleri kullanıma sunuldu

Apple Music, daha önce duyurulan kayıpsız kaliteli akış ve uzamsal ses özelliklerini kullanıma sunmaya başladı. Dün akşam itibarıyla en son iOS, iPadOS ve macOS güncellemelerini yüklediyseniz, seçilmiş parçaları hem standart kayıpsız/CD kalitesinde sesle hem de (harici dijital-analog dönüştürücünüz olduğu takdirde) yüksek çözünürlüklü kayıpsız olarak dinleyebileceksiniz.

Apple, WWDC 2021 açılış konuşması yayını sırasında her iki özelliğin de pazartesi gününden itibaren kullanıma sunulduğunu söyledi. The Verge sitesinin belirttiğine göre, bu Apple Music özelliğinin açılması etkinliğin bitişinden birkaç saat sonra oldu. Güncelleme Apple tarafında yapılıyor ve haberi yayına hazırlarken kontrol ettiğimizde çeşitli yerli ve yabancı parçalarda bu yüksek kaliteli dinleme özelliğinin kullanıma sunulduğunu gördük.

Kayıpsız ses dosyaları cihaza indirildiğinde, bunlar önemli ölçüde daha fazla depolama alanı kaplar ve akış sırasında daha fazla veri tüketir. Tüm teknik ayrıntıları ve sık sorulan soruları buradan inceleyebilirsiniz. iOS ayarlarının Müzik uygulaması bölümünde tercihinizi kayıpsız olarak değiştirmediğiniz sürece standart AAC akışı varsayılan olarak kalıyor.

apple music kayıpsız ses uzamsal ses

Apple, tanıtım sırasında 20 milyondan fazla şarkının kayıpsız kalitede bulunacağını ve 75 milyonun üzerinde parçadan oluşan tüm Apple Music kataloğunun 2021’in sonuna kadar kayıpsız hale geleceğini söylemişti. Kayıpsız ses, Apple Music’e özeldir ve abonelik gerektiriyor. iTunes üzerinden satın alınan parçalarda sunulmuyor veya satın alınan parçaların ses kalitesinin yükseltilmesi imkanı bulunmuyor. Ayrıca iTunes Match aracılığıyla da bu daha yüksek ses kalitesini edinemezsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iOS 15 Ön İnceleme: iPhone'lara gelecek yeniliklere hızlı bir bakış - Video

iPhone, iPad, Mac ve Apple TV 4K’da kayıpsız ses özelliği mevcuttur. HomePod ve HomePod Mini desteği, gelecekteki bir yazılım güncellemesinden sonra eklenecek.

Yeni özellikle birlikte milyonlarca parça artık Apple’ın “gerçek çok boyutlu ses ve netlik” sunduğunu iddia ettiği, Dolby Atmos destekli, etkileyici parçalar sunuyor. Kayıpsız olan parçalar içinde çok daha küçük bir bölümde uzamsal ses parçası seçimi olacak, ancak Apple ilerleyen günlerde daha fazla, daha doğrusu “binlerce” uzamsal ses parçasının geleceğini vadediyor. Apple Music’te gezinirken göreceğiniz “E” işareti sayesinde, söz konusu parçanın yüksek kaliteli ses desteği sunduğunu anlayabilirsiniz.

Apple Music içinde Uzamsal Ses için özel listeler

Şirket, farklı müzik türlerinde uzamsal ses Atmos deneyimini sergilemek için birkaç oynatma listesi de oluşturdu. Aşağıda onlardan bir tanesini görebilirsiniz:

Hem uzamsal ses hem de kayıpsız ses, artık standart Apple Music aboneliğinin bir parçası olarak geliyor. Gittikçe daha fazla müzik hizmeti kayıpsız ses sunuyor. Tidal ve Amazon uzun zamandır bu özelliği sunarken yıl sonuna kadar Spotify’ın da benzer bir hizmetini sunması bekleniyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

GM 21 Pro İncelemesi

General Mobile, Türkiye akıllı telefon pazarının en önemli markaları arasında yer alıyor. Uzun süre boyunca "yerli" denince akla gelen ilk isim olan General Mobile,...

Oppo A54 Türkiye’de satışa sunuldu, işte fiyatı

Oppo, mart ayının sonunda tanıttığı, teknolojiyi daha eğlenceli hale getirmek için tasarlandığını dile getirdiği A Serisi'nin yeni modeli A54'ü tüketicilerle buluşturdu. Oppo A54, şık...

Microsoft Windows 11 için açılış sesleri videosuyla yeni bir işaret veriyor

Microsoft, Windows 11 ile ilgili ipuçlarını paylaşmaya devam ediyor. YouTube'da yayınladığı yeni bir videoda yazılım devi, Windows'un çeşitli sürümlerinden oluşturduğu 11 dakikalık bir başlangıç...

OnePlus Nord CE 5G resmiyet kazandı: Snapdragon 750G, 64 megapiksel kamera

OnePlus varlığını daha önce duyurduğu yeni orta segment telefonu Nord CE 5G'yi resmen gözler önüne çıkardı. Şirketten yapılan açıklamada, OnePlus Nord CE 5G ile...

Microsoft önemli Xbox haberleri paylaştı; TV için özel aygıt yolda

Microsoft'un planladığı büyük E3 yayınından sadece birkaç gün önce, şirketten yöneticiler Xbox'ın geleceği hakkında konuşmak için bir araya geldi. Önceden kaydedilmiş olan bir açık...

iPadOS 15 ön inceleme: iPad’lere gelecek yeniliklere hızlı bakış [Video]

WWDC 2021 açılış konuşması yayınında iPadOS 15'in de ön gösterimi gerçekleştirildi. Sonbaharda oldukça geniş bir iPad kullanıcı kitlesine dağıtılacak olan iPadOS 15 ile birlikte,...