Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple’ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs’ta veya civarında erken ön sipariş döneminde satın alma işlemini gerçekleştiren müşterilere gönderilmeye başlanıyor. Ancak gelecek hafta içinde iki sürpriz duyuru daha olabilir: Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3.

9to5Google tarafından verilen bir haberi hesaba katarsak, Apple Music beklentisinin gerçeğe dönüşmesi kuvvetle muhtemel görünüyor. Apple Music’in Android uygulamasının beta sürümünün kodlarını inceleyen site, daha önce var olmayan yüksek çözünürlüklü ses özelliğiyle ilgili bazı referanslara rastlamış. büyük olasılıkla görünüyor. Android beta uygulaması için en son Apple Music’i araştırırken, daha önce var olmayan yüksek çözünürlüklü sese doğrudan referanslar keşfettiler.

Kayıpsız ses dosyaları, orijinal dosyanın her ayrıntısını korur. Bunu açmak, önemli ölçüde daha fazla veri tüketecektir.

Kayıpsız ses dosyaları, cihazınızda önemli ölçüde daha fazla alan kullanır. 10 GB alan yaklaşık olarak şunları depolayabilir:
– yüksek kalitede 3000 şarkı
– kayıpsız 1000 şarkı
– yüksek çözünürlüklü kayıpsız 200 şarkı

Kayıpsız akış, önemli ölçüde daha fazla veri tüketir. 3 dakikalık bir şarkı yaklaşık olarak şu şekilde olacaktır:
– Yüksek verimli 1.5 MB
– 256 kbps’de yüksek kalite ile 6 MB

– 24 bit / 48 kHz’de kayıpsız 36 MB
– 24 bit / 192’de yüksek çözünürlüklü kayıpsız 145 MB kHz
Destek şarkı kullanılabilirliğine, ağ koşullarına ve bağlı hoparlör veya kulaklık kapasitesine göre değişir ve bağlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Spotify ve Apple Music için iPod görünümlü web oynatıcısı

Hem kayıpsız müzik akışı için daha yüksek veri tüketimi, hem de çevrimdışı dinleme amacıyla indirmek için gerekli olacak ek depolama alanı konusunda Apple’ın yaptığı uyarı her şeyi doğrudan ve net biçimde ortaya koyuyor. Apple’ın şimdi bu verileri Android uygulamasına eklemiş olması, bunların hepsinin er ya da geç gerçekleşebileceğini gösteriyor. Benzer şekilde, Apple’ın Apple One paketi ile ilgili detaylar, resmi olarak duyurulmasından birkaç gün önce Android için Apple Music uygulamasının kodlarında görülmüştü.

Ayrıca Android uygulama kodu, Apple Music’in kayıpsız oynatma için iki seçenek sunacağını ortaya koyuyor:

Kayıpsız
24 bit / 48 kHz’e kadar ALAC

Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız
24 bit / 192 kHz’e kadar ALAC

Bu yüzden Apple’ın Tidal, Amazon Music HD ve Qobuz gibi hizmetlerin şu anda sunduğu yüksek kaliteli müzik seçeneklerine benzer seviyede seçenekler sunmayı hedeflediği anlaşılıyor. 9to5Mac‘e göre, iOS’taki Apple Music’te son zamanlarda Dolby Atmos uzamsal sese de atıflar yapılıyor.

Apple, hem iTunes hem de Apple Music için alışılmış 256 kbps AAC dosyalarına yıllardır bağlı kalıyor. iTunes Plus 2007 yılında ortaya çıktığında, bu servis insanların müzik korsanlığının doruk noktasına ulaştığı ve müziklerin Napster ve Limewire gibi P2P programlar üzerinden indirildiği bir dönemde, yoğun şekilde sıkıştırılmış MP3’lere göre önemli bir yükseltmeydi. Ve hâlâ iyi derecede yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Parçaların master kayıtları, dinleme deneyimi üzerinde kodlama ayrıntıları kadar etkiye sahiptir ve Apple, platformundaki şarkılardan en dinamik aralığı ve detayı almayı hedefleyen “Apple Digital Masters” özeliği ile bu yöne oynamaya çalışmıştır.

Ancak saf müzik kalitesine bağlılık açısından Apple, son birkaç yıldır Tidal ve Amazon gibi şirketlerin arkasında kalmıştı. Yurt dışında faaliyet gösteren Amazon Music HD, yıldan yıla yüzde 100 artan aboneliklerle güçlü bir performans sergiliyor. Tidal da HiFi ses deneyimi sunan paketini uzun zamandır Türkiye’de abonelere sunuyor. Ayrıca Spotify da, bu yılın sonlarında “Spotify HiFi” özelliğini çıkaracağını duyurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Spotify ve Apple Music için iPod görünümlü web oynatıcısı

AirPods 3 ile ilgili dedikodular

Son zamanlarda Apple’ın bir sonraki AirPods modeliyle ilgili ayrıntıları ortaya çıkaran pek çok sızıntı gördük. Ancak asıl soru bu yeni versiyonunun çıkışının zamanlamasıyla ilgiliydi. Perşembe günü, AppleTrack adlı siteden gelen bir haber, yeni AirPod’ların bu yeni kayıpsız Apple Music servisiyle birlikte duyurulabileceğini öne sürüyordu.

9to5Mac sitesi de, AirPods 3 modelinin 18 Mayıs’ta çıkabileceğine dair dedikoduları haberleştirdi. Yine de AirPods dedikodularına biraz daha şüpheyle bakmakta fayda var. Ancak Apple Music Android uygulamasında çıkan ipuçları, Apple Music HiFi servisinin gelişinin kuvvetle muhtemel olduğunu gösteriyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 11 için yepyeni bir uygulama mağazası sunuyor

Windows 11 en sonunda resmen duyuruldu. Microsoft, onunla birlikte gelecek yepyeni uygulama mağazasını da ilk kez gösterdi. Daha önce olduğu gibi yine Microsoft Store...

Windows 11 güncellemesi Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olacak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11 bugün gözler önüne çıktı. Windows 11 güncellemesi, Windows 10 platformunun mevcut kullanıcıları için ücretsiz olacak. Microsoft daha önce...

Windows 11 Android uygulamalarını çalıştıracak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11, Android uygulamalarını da çalıştıracak. Yazılım devi, bu sürpriz açıklamayı bugün düzenlediği Windows etkinliğinde yaptı. Android uygulamaları Windows 11'de...

Microsoft Teams doğrudan Windows 11’e entegre edilecek

Microsoft Teams, yeni Windows sürümü Windows 11'e daha derinlemesine bir şekilde yerleştirilecek. Windows 11'in tanıtım etkinliğinde konuşan Microsoft yöneticisi Panos Panay, Teams'teki görüşme başlatmanın...

Microsoft Windows 11 duyurusunu yaptı: Yepyeni Başlat menüsü ve diğer yenilikler

Microsoft, bugün internet üzerinden yayınladığı etkinlikle birlikte Windows'un bir sonraki sürümünü duyurdu ve adının Windows 11 olduğunu resmen açıkladı. Aylar boyunca süren kısa gösterimler,...

F1 Avusturya Steiermark GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunun ilk 3 haftalık art arda yarış maratonunun ikinci yarışı için Avusturya'ya gidiyoruz. Gelecek hafta aynı yerde yine yapılacak iki yarışın...

Asus ExpertBook B9400 İncelemesi

Günün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren çalışanlar için rahat taşınabilirlik ve dayanıklılık büyük önem taşıyor. Tabii ki, yüksek performansı ve uzun pil ömrünü de...