Apple daha fazla makine öğrenme uzmanını işe almaya hazırlanıyor

google news abone ol

Apple daha fazla makine öğrenme uzmanını işe almaya hazırlanıyor

Google, akıllı telefonların insan ihtiyaçlarına karşı daha tepkisel olabilmesi için önemli çaba harcıyor. Görünen o ki, bu yolda Apple da Google’a katılıyor. Reuters’in haberine göre, yapay zekâ uzmanı almak için iş ilanları veren Apple, işe alacağı kişileri üniversitelerin ilgili doktora programlarına katılmışlar arasından seçiyor. Apple’ın böylelikle makine öğrenmesi alanındaki uzmanlığını genişletmeyi planladığı belirtiliyor.

Apple, uygulamaları için daha yoğun tahminsel işlevselliğin sözünü daha önce vermişti. Beklenen Apple News uygulamasının insanların neler okumayı isteyebileceğini tahmin edeceği belirtilirken, iOS 9’un Proaktif Asistanı’nın da bağlam doğrultusunda insanların neyi aradıklarını tahmin etmeye çalışacağı biliniyor. Proaktif Asistan, Google’ın Android M ile birlikte sunacağı “Now on Tap” ile doğrudan rekabete girecek.

Ancak gizlilik konusundaki katı tutumu bilinen Apple’ın Google ile rekabet ederken sıkıntı yaşaması muhtemel gözüküyor. Makine öğrenmesinin iyi işlemesi için yüksek oranda veriye ihtiyaç duyulduğunu ve veri toplamanın Google’ın ana işi olduğunu unutmamak gerekiyor.

Apple, halihazırda 86 yapay zekâ uzmanını daha işe almayı planlıyor. Söz konusu iş ilanlarında daha çok Siri gibi yazılım projeleri üstüne odaklanılıyor. Ancak şirket aynı zamanda ürün pazarlama ve perakende birimleri için de yapay zekâ uzmanları arıyor. Bu da makine öğrenmesinden daha iyi müşteri hedeflemesi yapmak adına faydalanılabileceğini gösteriyor. Şirketin makine öğrenmesi üzerine odaklanan mevcut çalışan sayısı bilinmese de, gerçekleştirilecek işe alımlarla birlikte bu rakiplerle aradaki farkın önemli ölçüde kapatılabileceği belirtiliyor. Apple gizlilik ve yapay zekâ arasındaki dengeyi bulduğu takdirde Google’ın karşısına güçlü bir rakibin çıkabileceğini söylemek pek zor değil.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER