Apple Mac ve iOS cihazlarında pil değişim politikasında değişikliğe gitti

 

itunes-store-ipad-mac-iphone-070213

Bu yazıyı bir mobil cihaz üzerinden okuyorsanız, okumakta olduğunuz cihazın pili er ya da geç ölecektir. Ancak bu cihaz Apple tarafından üretildiyse, bu problem için fazla tasalanmanıza gerek olmayacak gibi görünüyor.

Apple garanti programlarında kullandığı ifade tarzını değiştirerek bir Apple Store’da pilin veya bazı durumlarda cihazın tamamının daha kolay şekilde değiştirilmesini sağlıyor. Bu değişiklik Türkiye’deki Apple mağazaları için de geçerli olacak mı, bunu henüz bilmiyoruz, ancak yeni AppleCare+ politikası kullanıcıların iOS cihazlarındaki pilleri, kapasite başlangıçtaki ömrünün yüzde 80 oranında altına düştüğü zaman değiştirmesine izin veriyor. Aynı politika AppleCare kapsamında bulunan ve kapasitesi yüzde 50’nin altına düşen Mac’ler için de geçerli.

Görünüşe göre, bu planlardan herhangi birisi tarafından kapsanan ve kapasitesi belirlenen eşik değerlerin altına düşen herhangi bir cihaz için pil veya cihazın tamamının değişimi imkanı geçerli olacak.

Bu politika değişikliğinden önce Apple, iOS cihazlarının pillerinin değişimine, eğer pil kapasitesi yüzde 50’nin altına düşerse izin veriyordu. Ancak şirketin ürettiği bilgisayarlarda bulunan bitik piller ise, herhangi bir üretim hatasının bulunmaması durumunda değişim kapsamına girmiyordu.

İLGİLİ HABERLER