Apple ARM tabanlı M1 işlemcili ilk Mac mini modelini duyurdu

Apple, One More Thing etkinliğinde 2018 yılından bu yana ilk kez yeni bir Mac mini modelini de tanıttı. Doğal olarak bu yeni bilgisayar Apple’ın ARM tabanlı özel tasarıma sahip M1 yongasını barındırıyor. Masaüstü makinenin yurt dışı fiyatı 699 dolardan başlıyor. Bu da iki yıl önce çıkan Mac mini modeline göre 100 dolar daha ucuza satıldığını gösteriyor.

Apple, yeni Mac mini’nin M1 yongası sayesinde yüzde 60’a varan oranda daha yüksek enerji verimliliğine sahip olduğunun altını çiziyor. Ayrıca şirket, cihazın 3 kat daha hızlı CPU ve 6 kat daha hızlı grafik işlemci birimi barındırdığını ve 16 GB’ye kadar RAM seçeneklerinin bulunduğunu kaydetti. Bunlara ek olarak 2 TB’ye kadar katı hâl depolama desteği de var.

Öte yandan Apple, bu makinenin 6K harici ekranı da destekleyebildiğini, görüntü portu seçenekleri arasında Thunderbolt ve USB 4’ün de bulunduğunu kaydetti. Ne var ki, yeni Mac mini’de, 2018 model Intel tabanlı modele nazaran iki Thunderbolt portu eksik.

apple mac mini m1 özellikleri

Apple, M1’in çeşitli işleri selefinden daha hızlı yapabildiğini belirtti. Bunlara örnek olarak da aşağıdakileri sıraladı:

  • Xcode’da 3 kata kadar daha hızlı kod derleyin.
  • Shadow of the Tomb Raider‘ı 4 kata kadar daha yüksek kare hızlarıyla oynayın.
  • Final Cut Pro’da karmaşık bir zaman çizelgesini 6 kata kadar daha hızlı işleyin.
  • Logic Pro’da 3 kata kadar daha fazla gerçek zamanlı eklenti.
  • Pixelmator Pro’da bir fotoğrafın çözünürlüğünü 15 kata kadar daha hızlı artırın.

Kendi tasarımı özel Apple Silicon işlemcilere geçiş, CEO Tim Cook tarafından “Mac için tarihi bir gün” olarak nitelendirildi. Şirket, bu geçişi ilk kez geçtiğimiz haziran ayındaki WWDC etkinliğinde duyurmuştu. ARM tabanlı Mac’lere geçiş ve Intel yongalarından uzaklaşma şirketin tarihindeki en büyük ürün kararlarından biri niteliğini de taşıyor. Bu kararın hem teknoloji endüstrisi hem de macOS, iOS ve iPadOS ekosistemleri için büyük etkileri olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Netflix Ağustos 2021 takvimi: Yaz mevsimine muhteşem filmlerle veda

Mac mini, Apple’ın M1 tabanlı masaüstü ürünlerinden ilki de oldu. Apple’ın yeni bir iMac ve Mac Pro’nun daha küçük boyutlu ve Appl Silicon’lu versiyonunu da geliştirmekte olduğu düşünülüyor. Bu ürünlerin çıkışı ise 2021’de gerçekleştirilecek gibi görünüyor. Yeni Mac mini, Türkiye’de 7 bin 899 TL’den başlayan fiyatlarla 17 Kasım’dan itibaren raflardaki yerini alacak.

Galaxy Buds 2 kutu açma videosunda görüldü

Galaxy Buds 2 kablosuz kulaklık, Samsung'un gelecek hafta düzenleyeceği Unpacked etkinliğinde resmen gözler önüne çıkacak. Tanıtıma kısa bir süre kalmışken internete sızan kutu açma...

TikTok hikaye özelliğini test etmeye başladı

Twitter, Fleets adını verdiği hikaye özelliğinin fişini çekse de, bu format sosyal ağlar arasındaki popülaritesini koruyor. TikTok, The Verge sitesine gönderdiği e-postayla hikaye özelliğini...

Oppo yeni ekran altı kamera teknolojisini ve bir sonucunu sergiledi – Video

Oppo, ekran altı kamera teknolojisinin geldiği en son noktayı sergiledi. Şirket, teknolojinin en son sürümünde, ekranın bütünlüğünden ödün vermeden bir selfie kamerasının ekranın altına...

WhatsApp Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıma sundu

WhatsApp duyurusu daha önce yapılan Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Söz konusu özellik aktif edildiğinde gönderilen fotoğraf ve videolar alıcı tarafından bir...